Uczenie psa do czystości

przez | 21 sierpnia, 2017

Przyuczenie psa do czystości w ciągu pierwszych 3 tygodni.

Już na samym wstępie trzeba wyjaśnić, że nie istnieje żaden cudowny środek na szybkie i bezproblemowe nauczenie psa czystości. Jednak przy przestrzeganiu kilku podstawowych reguł można w ciągu stosunkowo krótkiego czasu przyuczyć do tego szczeniaka.

Warunkiem jest poświecenie mu wiele czasu.

Oznacza to, że pierwsze 2-3 tygodnie nie spuszczamy psa z oka i to przez cały czas. To całkowite poświęcenie mu czasu bardzo się opłaca nawet wtedy, jeśli będziemy musieli wziąć urlop.

Jeśli na początku nie poświęcimy dostatecznej ilości czasu na przyuczenie psa do czystości, to potem będzie to trwało tygodniami, jeśli nie miesiącami. Tylko stała obserwacja psa i nasza natychmiastowa reakcja na jego chęć załatwienia potrzeby naturalnej może doprowadzić nas szybko do celu.

Regularne wyprowadzanie.

Po każdym posiłku, po obudzeniu się psa ze snu, a początkowo także i w trakcie zabawy trzeba go wyprowadzać. Przygotujmy sobie wcześniej płaszcz, buty i smycz, aby potem ani chwili nie zwlekać. W nocy młody piesek powinien sypiać w pobliżu naszego łóżka. Wybierzmy mu skrzyneczkę czy koszyk, które są tak wysokie, że uniemożliwiają małemu wyjście na zewnątrz. Ponieważ żaden pies nie brudzi swojego legowiska, szczeniak będzie skomlał i usiłował nas obudzić, kiedy poczuje potrzebę wyjścia. No to wówczas wyjdźmy z nim!

Szczenię pokazuje, że chce…

Oznaką, że szczenię chce się wypróżnić jest np. kręcenie się w kółko podczas zabawy i węszenie po ziemi. Nie czekajmy wtedy, aż przykucnie! Rzućmy wszystko i wyprowadźmy go.

Miejsce na załatwienie potrzeby naturalnej.

Szczeniak już od początku musi wiedzieć, gdzie ma załatwiać swoje potrzeby. Jeśli mamy ogród, to podprowadzajmy go, zawsze uwiązanego na smyczy, do jednego miejsca, nie dopuszczając aby sam je wybierał, czy też załatwiał się gdziekolwiek. Musi nauczyć się kierowania tam, gdzie zawsze już będzie jego toaleta. Dużym problemem jest szybkie znalezienie odpowiedniego miejsca w mieście. W żadnym wypadku nie może to być chodnik! Byłoby to bezmyślne postępowanie w stosunku do innych ludzi, a w niektórych miastach jest nawet karalne. Ideałem jest znalezienie w pobliżu miejsca zamieszkania małego nawet skrawka zieleni. Jeżeli inne psy pozostawiają tam swoje ślady, zachęci to naszego szczeniaka do naśladownictwa.

Uwaga: nawet jeśli „duży interes” u małego pieska jest niewielki, to nasi bliźni będą nam wdzięczni, jeśli usuniemy odchody. W sprzedaży są odpowiednie do tego akcesoria (szczotka i szufelka lub torebka plastykowa).