Węch u psa

przez | 23 sierpnia, 2017

Węch u psaPies i jego zmysły

Pies jest nieocenionym pomocnikiem człowieka jako stróż, łowca czy tropiciel, między innymi dlatego, że niektóre jego zmysły są lepiej rozwinięte niż u ludzi.

W świecie zapachów

Dla ludzi najważniejszy jest wzrok, psy natomiast należą do zwierząt odbierających najistotniejsze informacje nosem. Węch ułatwia psu orientację w terenie, rozpoznawanie ludzi i innych zwierząt, a także „odczytywanie” wiadomości zostawionych przez inne psy przy drzewach lub na murach. Wiele zapachów odbieranych przez psa dla człowieka nie jest wyczuwalnych. Nie znaczy to jednak, że pies czuje wszystko lepiej niż człowiek. Na przykład nie odczuwa mocniej niż my zapachu kwiatów. Natomiast jego” zmysł węchu jest prawie niedościgniony, jeśli dotyczy rzeczy grających ważną rolę w jego życiu. Do nich należy na przykład kwas masłowy – składnik potu zwierząt i ludzi. Pies wyczuwa go milion razy lepiej niż człowiek. Dlatego też może długo podążać śladem bojaźliwie uciekającego zwierzęcia. Wyczuwa też nasz strach, zanim jeszcze sami sobie go uświadomimy. To właśnie doskonały węch uczynił z psa nieodzownego pomocnika człowieka. Specjalnie szkolone psy wyczuwają narkotyki ukryte w zbiornikach z benzyną lub w workach z przyprawami. Psy używane w ratownictwie górskim wyczuwają ludzi leżących wiele metrów pod lawiną śnieżną.

Wyszkolone psy ratownicze wykrywają nawet po wielu dniach ludzi, którzy przeżyli pod gruzami zawalonych domów. A doskonały tropiciel – doberman „Sauer” – ścigał po śladach złodzieja zwierzyny łownej przez 160 kilometrów!