WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

przez | 25 marca, 2015

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych.

Wywodzi się od carin terriera – psa o rudo-brązowej sierści oraz teriera szkockiego. Inne źródła podają, że pies ten wywodzi się od Jack Russell Terriera. Wśród tych ras czasami rodziły się osobniki białe, które nie brały udziału w polowaniach, ponieważ uważano, że się do nich nie nadają.

Białe teriery zaczęto selekcjonować na początku XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o nich pochądzą już z XVII wieku. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą tej rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm, który rzekomo zastrzelił swojego psa podczas polowania, gdyż pomylił go z lisem, a po tym przykrym wypadku stwierdził, że trzeba stworzyć nową rasę: wyeliminować rude osobniki i zostawić białe. Inne źródła podają, że pierwszym hodowcą był Diuk Argyll.

Włos jest szorstki, podszerstek obfity. Umaszczenie jest czysto białe. Małżowiny uszu i brzuch są lekko szare. Pożądane są także czarne opuszki i pazury.

Zdaniem hodowców i właścicieli jest to pies energiczny, otwarty na świat, odważny, uczuciowy, pewny siebie, wszędzie dobrze się czuje. Jest ruchliwy, wierny i towarzyski: lubi zabawy, przywiązuje się do bliskich, lubi dzieci. Może być agresywny w stosunku do innych psów.

Westiego hodowali m.in: Karol Darwin, Alfred Hitchcock, Pablo Picasso.

Był hodowany do polowań na szczury, lisy, borsuki.

Wykorzystywano psy tej rasy w kampaniach reklamowych. Uwieczniony został wizerunek West Highland White Terrier na etykiecie whisky „Black and White” razem z terierem szkockim, był także maskotką koncernu Renault. Bywał odtwórcą psich ról w filmach reklamujących karmę dla psów firmy Cesar. Można go obejrzeć w serialu „Pensjonat pod różą”, gdzie gra psa o imieniu Orsi, a także w filmie „Facet z ogłoszenia”.