Norfolk terier

przez | 31 marca, 2015

Norfolk terier

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 – teriery, sekcja 2 – teriery małe.
Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY: Norfolk terier jest jednym z najmniejszych terierów. Niskonożny, krępy i mocny, pełen temperamentu. Ma krótki grzbiet, mocne ciało i kość. Chlubne blizny po potyczkach są tolerowane.

ZACHOWANIE/CHARAKTER: Jak na swoje wymiary jest demonem. Usposobienie ma miłe, nie jest skomplikowany ani kłótliwy. Nieustraszony i bystry.

GŁOWA: Mózgoczaszka szeroka o lekko zaokrąglonym czole, z dobrą odległością pomiędzy uszami.
Stop dobrze zaznaczony.
Kufa mocna o klinowatym kształcie, jest ok. 1/3 krótsza od mózgoczaszki, której długość mierzymy od guza potylicznego do niższej partii stopu.
Wargi ścisłe, przylegające.
Uzębienie: szczęka i żuchwa mocne. Zęby dość duże, silne, regularny zgryz nożycowy, to znaczy, że zęby szczęki zachodzą na zęby żuchwy przykrywając je w ścisłym kontakcie, ustawione pod kątem prostym.
Oczy owalne, głęboko osadzone, ciemnobrązowe lub czarne. Spojrzenie żywe, badawcze i inteligentne.
Uszy średniej wielkości, w kształcie litery „V”, leciutko zaokrąglone na koniuszkach, opadają do przodu, noszone przy policzkach.

SZYJA: Mocna, średniej długości.

TUŁÓW: Zwarty, grzbiet krótki, linia górna prosta, żebra dobrze wysklepione.

OGON: Kopiowanie nie jest obowiązkowe.
a) obcięty średnio długo, osadzony wysoko, noszony prosto do góry;
b) nie obcięty jest średniej długości, harmonizuje z sylwetką psa, gruby u nasady, zwęża się ku koniuszkowi, tak prosty, jak to tylko możliwe, noszony radośnie i śmiało, ale nie zakręcony.

KOŃCZYNY: Kończyny przednie dobrze skonstruowane, mocne, proste i krótkie. Łopatki długości podobnej jak ramiona, skośne, o ładnej linii. Kończyny tylne muskularne. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Stawy skokowe nisko położone, śródstopia oglądane od tyłu proste (ustawione pionowo do podłoża), ruch kończyn tylnych jest wydajny. Łapy okrągłe o grubych opuszkach.

RUCH: Swobodny, pewny i wydajny. Poczynając od łopatek, kończyny przednie wyrzucane są prosto, dobre katowanie kończyn tylnych zapewnia siłę wykroku. Kończyny tylne poruszają się po tej samej linii co przednie i pracują swobodnie, poczynając od bioder, są elastyczne w kolanach i stawach skokowych. Górna linia podczas ruchu jest horyzontalna.

OKRYWA WŁOSOWA:
Włos
twardy, druciany, prosty, przylegający do ciała. Dłuższy i bardziej sterczący na szyi i łopatkach. Sierść na głowie i na uszach jest krótka i gładka za wyjątkiem wąsów i brwi. Nie jest pożądany nadmierny trymming.
Umaszczenie: wszystkie odcienie rudego, pszenicznego, czarnego z podpalaniem i grizzly (siwo-rude). Białe znaczenia i łatki są tolerowane, ale niepożądane.

WZROST: Za idealną wysokość mierzoną w kłębie uważa się 25-26 cm.