Owczarek Maremmano-Abruzzese

przez | 16 marca, 2015

Owczarek Maremmano-Abruzzese

WRAŻENIE OGÓLNE: duży pies pasterski, mocnej budowy, o wiejskim, ale mimo to szlachetnym wyglądzie.

GŁOWA: w całości duża i dość płaska, czoło szerokie, z lekko wypukłymi łukami nadoczodołowymi.

OCZY: niezbyt duże w proporcji do wielkości całego psa, szeroko rozstawione, w kształcie migdałowe, tęczówki w kolorze ciemnej żółci lub ciemnego kasztana.

USZY: małe w stosunku do wielkości całego psa, trójkątne pokryte krótszym włosem, zwisające i w spoczynku płasko przylegające do policzków, ale bardzo ruchliwe i w stanie pobudzenia na wpół postawione, ich dolny koniec jest spiczasty i nie ma prawa być zaokrąglony.

SZCZĘKI: kufa zwężająca się ku nosowi, szczeki mocne, o pionowo ustawionych, dużych i równych siekaczach, tworzących kompletny zgryz nożycowy, zęby duże i białe.

SZYJA: bardzo mocna, bez luźnej skóry (łałoku), pokryta długim, gęstym włosem, tworzącym wyraźną kryzę.

TUŁÓW: Klatka piersiowa szeroka i przestrzenna, sięgająca przynajmniej do łokcia, głęboka i z dobrze wysklepionymi żebrami, grzbiet prosty, lędźwie nieco wysklepione, zad szeroki, mocny i dobrze umięśniony.

KOŃCZYNY: łopatki długiej, ukośnie ustawione i wyraźnie dobrze umięśnione, ramiona przylegające do tułowia, przedramię proste i ustawione pionowo, uda długie i szerokie, o wyraźnej muskulaturze, mocne, dobrze umięśnione podudzie.

ŁAPY: duże, o zwartych palcach, krótkie i mocno owłosione.

OGON: Nisko osadzony, normalnie noszony sięga co najmniej do stawu skokowego, w ruchu noszony na wysokości grzbietu, na końcu wyraźnie zawinięty do góry.

SIERŚĆ: bujna, długa, raczej szorstka w dotyku, dobrze przylegająca do ciała, tworząca wyraźną kryzę i stosunkowo długie pióro na tylnej stronie kończyn.

MAŚĆ: całkowicie biała, odcienie takie jak kość słoniowa, wyblakły biało-pomarańczowy czy wyblakły biało-żółty są w niewielkim stopniu tolerowane.