Golden retriever

przez | 23 marca, 2015

Golden retriever

Wygląd ogólny: Golden retrievery to psy średniej wielkości, mocno i harmonijnie zbudowane, o zdrowym i łagodnym wyglądzie, aktywne, o płynnych chodach. Retriever musi mieć odpowiednio wyważone proporcje. Teoretycznie powinien móc spędzić cały dzień w ruchu, w urozmaiconym terenie bez widocznego wysiłku. Golden musi więc być psem wytrzymałym, o nienagannej konstrukcji, aby dobrze spełniać role aportera w różnych warunkach. Proporcjonalność i harmonijność sylwetki powinny być widoczne nie tylko w górnej linii i długości nóg, ale także w ustawieniu łopatki i kątowaniu kończyn tylnych. Pies o prawidłowym, głębokim kątowaniu zarówno frontu jak i tyłu, wykazuje się swobodnymi, płynnymi ruchami.
Cechy charakterystyczne: Łatwy w układaniu, inteligentny i posiadający naturalne zdolności psa aportera.
Głowa: Harmonijna, wyraźnie rzeźbiona, o dobrze zaznaczonym stopie, mózgoczaszka szeroka, dobrze osadzona na szyi. Kufa mocna, szeroka i głęboka. Długość kufy zbliżona do długości mózgoczaszki od stopu do guza potylicznego. Silne szczeki o regularnym, nożycowym zgryzie. Nos czarny, często wybarwiający się na jasno w zimie lub wiosną.
Oczy: Dość szeroko osadzone, w ciemnej oprawie. Nadają głowie charakterystyczny łagodny wyraz, dlatego ich kształt i kolor jest bardzo istotny. Powinny być ciemnobrązowe, ale nie czarne. Kształt oczu oddaje witalność golden retrievera, dlatego nie powinny być one ani zbyt małe ani wyłupiaste.
Uszy: Trójkątne, średniej wielkości, osadzone na poziomie oczu i przylegające do głowy.
Szyja: Sucha i muskularna, o długości proporcjonalnej do reszty ciała.
Kończyny przednie: Łopatki ustawione ukośnie, nogi proste bez luźnych łokci, o mocnej kości.
Tułów: Krótki, zwarty, głęboki z dobrze wysklepionymi żebrami i harmonijną górną linią.
Kończyny tylne: Powinny być mocne i proporcjonalne, dobrze kątowane.
Stopy: Zwarte, okrągłe, tzw. kocie.
Ogon: Osadzony w linii grzbietu, sięgający do stawu skokowego, nie skrócony na końcu, w ruchu noszony w linii grzbietu.
Włos: Prosty lub lekko falujący, nigdy skręcony, o gęstym podszerstku, chroniącym przed wilgocią. Wyraźnie dłuższy włos na tylnej stronie przednich nóg, klatce piersiowej i brzuchu, tworzący portki na udach i pióro na ogonie.
Umaszczenie: Wszystkie odcienie koloru złotego i kremowego, nigdy czerwony czy mahoniowego. Kilka białych włosów dopuszczalne tylko na piersi.
Usposobienie: Przyjacielskie, ufne i spokojne, wyjątkowo cierpliwe.
Wzrost w kłebie: Psy 56-61 cm, Suki 51-56 cm.
Wady: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca są błędem.
Uwaga: Pies powinien mieć dwa, normalnie wykształcone jądra w pełni spuszczone do moszny