Słynne Disney’owskie szczeniaki

przez | 21 sierpnia, 2019

Słynne Disney’owskie szczeniaki

Pocieszne, inteligentne i przyjazne szczeniaki ze słynnej kreskówki to z pewnością obrazek jaki pojawia się Wam w wyobraźni, kiedy myślicie o rasie psów dalmatyńskich. Jednak czy rzeczywiście te psy mają tak świetnie dobrane cechy charakteru, że śmiało można uważać je za najlepszą z możliwych ras do towarzystwa??

Małe dalmatyńczyki rodzą się zupełnie białe. Nabierają charakterystycznego, cętkowanego wyglądu dopiero po ukończeniu około dwóch, dwóch i pół tygodnia. Wtedy na ich pyszczkach, głowach i tułowiach zaczynają pojawiać się ciemno-brązowe lub całkowicie czarne plamki, tak typowe dla tejże, pochodzącej z Jugosławii rasy.

Prawidłowy rozród dalmatyńczyka może jednak sprawiać hodowcom i właścicielom trudności. Coraz częściej bowiem zdarza się, iż dalmatyńskie szczenięta rodzą się całkowicie lub częściowo głuche. Niestety, należące do ras psów gończych dalmatyńczyki stworzone są do aktywnego trybu życia i polowań, dlatego też taki defekt wyklucza w przypadku tych psów u dział w jakichkolwiek wystawach oraz bardzo utrudnia ich tresurę. Dlatego też coraz częściej można natknąć się na szczeniaki dalmatyńczyka porzucane w schroniskach dla zwierząt.

Z czego wynikają wady tak często pojawiające się u młodych dalmatyńczyków? Przede wszystkim spowodowane są dużą popularnością tej rasy i nieodpowiednimi warunkami rozmnażania. Poprzez źle dobierane krzyżowanie, dalmatyńczyki jako rasa tracą wiele ze swoich pozytywnych cech. Nie oznacza to jednak, że decydując się na zakup małego dalmatyńczyka natkniemy się na “wadliwego”, chorego zwierzaka!

Kupując szczeniaka z profesjonalnej, renomowanej hodowli, oprócz rodowodu dla psiaka mamy także gwarancję, iż nie będzie on ani agresywny, ani chory, ani też zaniedbany. Hodowcy nie dopuszczą, by sprzedany przez nich czworonóg stwarzał choćby cień zagrożenia dla swoich przyszłych właścicieli.

Jednakże, nawet jeśli zdecydujemy się na dalmatyńczyka z wadą genetyczną lub jakimś schorzeniem, możemy mieć sporą pewność, co do tego, że umiejętnie prowadzony i szkolony stanie się tak samo przyjaznym i wiernym towarzyszem jak pies całkowicie zdrowy, posiadający nieskazitelny rodowód. Warto więc wybrać silnego dalmatyńczyka ze schroniska i zapewnić mu ciepły, kochający dom, a na pewno odwdzięczy się cierpliwością, lojalnością i szacunkiem do właścicieli.