Przyjście na świat szczeniąt

przez | 16 marca, 2015

Opóźnienie akcji porodowej
Jeśli nie występują objawy porodu, pomimo że mija termin, to tak długo, jak suka wygląda normalnie, pobiera pokarm i nie występuje nietypowy wyciek ze sromu – nie trzeba się martwić. W nasze zapiski dotyczące terminu porodu mógł wkraść się błąd, zwłaszcza jeśli kryć było więcej niż jedno.
Jeśli jednak wystąpiły objawy złego samopoczucia u suki lub jeśli minęło więcej niż pięć dni od planowanego terminu porodu, trzeba wezwać lekarza weterynarii. Może okazać się, że suka wcale nie jest szczenna! Jednym z objawów rzeczywistej ciąży, w czasie wczesnej fazy porodu, jest oglądanie się przez sukę w kierunku słabizny. Gdy rozpoczną się prawdziwe parcia, dobrze jest zanotować czas ich rozpoczęcia.

Bóle porodowe i przyjście szczeniąt na świat
Większość suk wyraźnie czuje się pewniej, jeśli właściciele towarzyszą im w pierwszych etapach porodu, ale od momentu, gdy zaczyna pojawiać się pierwsze szczenię, jego matka zaczyna wykazywać objawy niezadowolenia z powodu ingerencji człowieka.
Pierwszym objawem tego, że szczenię zaraz się urodzi, jest pojawienie się niewielkiego pęcherza wypełnionego płynem. Pęcherz ten ułatwia szczenięciu przejście przez drogi rodne. Nie powinno upłynąć więcej niż dwie godziny od momentu wystąpienia parć do ukazania się pierwszego szczenięcia. Jest ono zazwyczaj otoczone podwójną warstwą błon płodowych. Aby mogło oddychać, trzeba je z nich uwolnić. Błony często same ulegają przedarciu, a jeśli to nie nastąpi, zdejmuje je suka.
Gdy szczenię przyjdzie na świat, suka starannie je wylizuje. Zabiegi matki nie tylko działają pobudzająco na organizm szczenięcia, lecz także pomagają jej nawiązać kontakt z potomkiem.

Jeżeli poród opóźnia się albo suka ma trudności w zajęciu się noworodkiem, trzeba zdecydowanie, ale delikatnie pomóc. Przerywamy błony na pyszczku, a następnie ściągamy je bez użycia siły. Jeżeli nasza interwencja nie daje pożądanego rezultatu, potrzebna jest natychmiast profesjonalna pomoc.

Każde szczenię nie ruszające się i nie piszczące po urodzeniu powinno być natychmiast zbadane przez lekarza weterynarii. Należy zwłaszcza sprawdzić drożność dróg oddechowych. Trzeba takie szczenię energicznie nacierać, czystym, suchym ręcznikiem. Gdy wyda zdrowy, typowy dla szczenięcia pisk. umieszczamy je przy matce. Noworodki nie mają rozwiniętej termoregulacji, dlatego temperatura otoczenia przy porodzie powinna wynosić około 27-30°C.