Ruja u suki

przez | 23 sierpnia, 2017

Życie miłosne psa – Jest to rzecz, z jaką musimy się pogodzić, niezależnie od tego czy mamy psa rasowego, czy też mieszańca.

Co powinniśmy wiedzieć o suce w okresie rui

Suka jest na ogól gotowa na przyjęcie samca dwa razy w roku, najczęściej wiosną i późnym latem lub jesienią.

U niektórych suk jednak cieczka występuje co 4 lub 8 miesięcy, a u innych raz w roku. O suce gotowej do pokrycia przez samca mówi się, że ma cieczkę, jest w rui, goni się czy grzeje. Pierwsza cieczka następuje po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Okres ten u różnych ras jest bardzo różny. U niektórych wcześnie dojrzewających ras miniaturowych może on wystąpić w wieku 6 miesięcy, u ras późno dojrzewających, najczęściej dużych, pierwsza cieczka występuje dopiero w wieku 9-12 miesięcy lub jeszcze później.

Fazy i przebieg rui.

Jeśli chce się zapobiec ciąży, to trzeba znać przebieg rui i obserwować sukę.

Pierwszy okres rui (wstępny) trwa około 10 dni. Oznakami rozpoczęcia się cieczki jest niepokój suki, jej częste lizanie się i wystąpienie jasnego, a następnie krwawego wycieku z pochwy. W czasie spacerów suka oddaje więcej moczu i przyciąga zapachem wszystkie samce w okolicy. Jednak wtedy jeszcze odtrąca zalotników. Po 10 dniach od chwili rozpoczęcia cieczki sytuacja ulega zmianie. Następuje drugi okres rui.

W drugim okresie rui (właściwym), trwającym 7-8 dni, suka gotowa jest już na przyjęcie samca. W tym okresie sama poszukuje partnerów, a kiedy zbliża się pies – przystaje i odchyla na bok ogon. W tym okresie należy uważać, jeśli nie ma się ochoty na przychówek. Najlepiej jest wówczas wyprowadzać sukę tylko na krótko, jedynie w celu załatwienia potrzeb, nie spuszczać jej ze smyczy i nawet w ogrodzie nie pozostawiać bez dozoru. Warto też poprosić mieszkających w pobliżu właścicieli psów o trzymanie ich na uwięzi.

Trzeci okres rui (końcowy). Zanika chęć do kopulacji. Suka wprawdzie jeszcze przyciąga samców, jednak nie dopuszcza ich już do siebie.

Co robić jeśli suka zostanie pokryta? Częścią aktu kopulacji jest sprzężenie się psów. Prącie nabrzmiewa, a mięśnie pochwy kurczą się. Dopiero po upływie 15—30 minut zwierzęta mogą się rozłączyć. W żadnym przypadku nie należy wcześniej rozłączać zwierząt, jest już na to za późno. Gwałtowne ich rozdzielenie może doprowadzić do bolesnego uszkodzenia prącia psa.

Jak uchronić sukę przed pokryciem?

Jeśli suka została pokryta mimo naszej woli, najlepiej od razu udać się do lekarza wet. Ciąży można zapobiec wstrzykując jej preparat hormonalny. Jednak ze względów zdrowotnych zabieg ten należy stosować tylko w przypadkach koniecznych. Lepiej jest wcześniej zastanowić się, jak zapobiec niepożądanej ciąży. Stosowanie hormonów w celu usunięcia ciąży może być powodem rozwoju zapalenia macicy.

Sterylizacja suki polega na podwiązaniu jajników, co zapobiega zapłodnieniu. Utrzymują się natomiast wszystkie objawy rui. Dlatego też sterylizacja nie jest zalecana.

Kiedy chcemy mieć młode pieski?

Znane powiedzenie „raz w życiu suka musi mieć młode” nie jest prawdziwe. Z tego powodu suka nie musi rodzić. Jeżeli zdecydujemy się na potomstwo, to najpierw trzeba to starannie rozważyć, gdyż wychowanie małych szczeniąt wymaga nie tylko dużego doświadczenia, ale też bardzo wiele czasu. Należy przyjąć, że od urodzenia szczeniąt do ich oddania, co może nastąpić najwcześniej po 8 tygodniach, będziemy stale przy nich zajęci. Musimy też być pewni, że znajdziemy naprawdę dobre miejsce dla naszych piesków. Jeśli zdecydujemy się na wychów szczeniąt, to trzeba zacząć od zapoznania się z tym zagadnie niem np. przez fachową literaturę.

W przypadku hodowli szczeniąt rasowych należy zwrócić się o poradę do hodowcy naszej suki lub do klubu tej rasy przy Związku Kynologicznym.