Wspaniałe golden retriever i labrador retriever

przez | 21 sierpnia, 2019

Wspaniałe golden retriever i labrador retriever

Golden retriever to pies zaliczany do grupy psów aportujących, wodnych oraz płochaczy. Trzeba zaznaczyć to, że niegdyś były wykorzystywane wyłącznie do polowania, a obecnie są bardzo popularnymi psami rodzinnymi. Na uwagę zasługuje fakt, iż ta rasa goldenów została wyhodowana w Wielkiej Brytanii w XIX wieku, a następnie skrzyżowana z żółtym retrieverem, a w celu uszlachetnienia tej rasy kolejno skojarzono ją z wavy coated retrieverami, seterami irlandzkimi i prawdopodobnie z bloodhoundami.

Poza tym, nie każdy wie o tym, że psy tej rasy są często szkolone na psy towarzyszące, zwłaszcza niepełnosprawnym. Oprócz tego wyróżniają się doskonałym węchem, w związku z czym pełnią też rolę psów policyjnych, gdyż posiadają niezwykły dar do tropienia przestępców czy odnajdywania narkotyków. Z powodzeniem, sprawdzają się również w ratownictwie oraz w psich dyscyplinach sportowych. Warto podkreślić jeszcze, że golden retrievery są niezwykle posłuszne, łatwe w tresurze, posiadają łagodne usposobienie i rzadko szczekają. Nie zapominamy także o tym, że tej rasy psy są niezwykle żywiołowe, uwielbiają aktywność fizyczną, w związku z czym nie naddają się do mieszkania w bloku. Ponadto, są uczuciowe i szybko się przywiązują do właściciela. Potrzebują ciągłej uwagi domowników, z którymi uwielbiają spędzać czas. A, co najważniejsze tolerują inne zwierzaki w domu, dlatego świetnie się też porozumiewają, np. z kotami, co należy do rzadkości, jeśli mówimy o psach myśliwskich.

Nie mniej wyjątkowy jest labrador retriever pochodzący z południa Nowej Finlandii. Należy wspomnieć o tym, iż pierwotnie pełnił funkcję psa myśliwskiego, w szczególności aportującego ptaki. Oczywiście, jego największą zaletą jest to, iż potrafi zapamiętać miejsce upadku postrzelonych ptaków, a następnie po kolei aportuje je myśliwemu. Poza tym, tej rasy psy są energiczne, kochają zabawy, również z innymi psami. Dlatego trzeba pamiętać o tym, iż podczas hodowli labradorów retriever należy zapewnić im codzienny ruch, gdyż w innych wypadku szybko staną się otyłe, co może skutkować, m.in. chorobą stawów. Potrafią doskonale współpracować z człowiekiem, w związku z czym często szkolone są na przewodników dla ociemniałych.

Oprócz, rewelacyjnie czują się w roli pupila rodzinnego, gdyż kochają być w centrum uwagi. Z powodzeniem mogą też towarzyszyć osobom starszym lub maluchom podczas różnych psot. Ponadto, wykorzystywane są także w terapii chorych oraz w policji, straży pożarnej czy służbie celnej. Warto powiedzieć też o tym, iż są one niezastąpione w ratownictwie, zwłaszcza w trakcie poszukiwania ofiar przysypanych lawiną bądź gruzami. Labradory retrievery mogą pełnić jeszcze rolę psa pilnującego naszego dobytku, gdyż bardzo głośno szczekają i na pewno wystraszą każdego złodzieja.