Kot selkirk rex

przez | 8 kwietnia, 2012

Kot selkirk rex

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy    1987
Inna nazwa    brak
Waga    3-5 kg
Długość życia    ponad 15 lat
Charakter    łagodny i powściągliwy

Jeri Newman twierdziła, że koty selkirk rex zostały nazwane w ten sposób na cześć łańcucha górskiego w Wyoming, niedaleko miasteczka, w którym urodziło się Miss DePesto. Kiedy udowodniono, że góry Selkirk położone są właściwie w Idaho, a nie w Brytyjskiej Kolumbii, przyznała, że tak naprawdę gatunek ten otrzymał imię po członku jej rodziny.

W przeciwieństwie do ich kształtnych, smukłych, genetycznie zaprojektowanych kuzynów- kotów z rasy devon i cornish rex, urodzony w Ameryce selkirk rex jest grubokościstym, średniej budowy kotem o zaskakującej wadze. Pierwszy selkirk był dziwacznym, małym, niebiesko-kremowo-białym kotem o imieniu Miss DePesto of No Face (nazywanym zdrobniale Pest), który przyszedł na świat w schronisku dla zwierząt For Pets Sake w Sheridan, w stanie Montana w 1987 r. Po kilku nieudanych adopcjach stał się własnością Jeri Newman, mieszkanki Livingstone. Hodowczyni długowłosych kotów weszła w posiadanie tego egzemplarza, gdy jej znajoma z miejscowej szkoły Bozeman Humane School zwróciła na niego uwagę.

Wkrótce kotka została skrzyżowana z czarnym perskim mistrzem o imieniu Photo Finish of Deekay. W ten sposób 4 lipca 1988 r. na świat przyszło sześcioro kociąt z długimi oraz krótkimi włosami -trójka z nich nosiła charakterystyczne faliste futerko Pest. Gatunek zatwierdzony został w 1992 r. przez TICA, a w 2000 r. przez CFA. Pierwszy kot selkirk rex przypłynął do brzegu Anglii w 2002 r., gdzie oczekuje na werdykt GNMK.

Podobnie jak Miss DePesto koty selkirk są bardzo zrelaksowane, dobrze ułożone i łagodne. Stworzenia te są uczuciowe i cieszy je ludzkie towarzystwo – szczególnie gdy odbarowuje się je wieloma pieszczotami – selkirk to prawdziwy „kot łata”. Możemy go spotkać we wszystkich kolorach i wzorach, zwłaszcza nakrapianych, przydymionych lub norkowatych.