Pierwsze dni pobytu kota

przez | 27 marca, 2015

Pierwsze dni pobytu kota

Po przyjeździe do nowego domu dorosły kot lub kociak będzie zmęczony podróżą, należy więc zostawić zwierzę w spokoju, żeby się zadomowiło, i umieścić w dostępnym miejscu miseczkę z jedzeniem, mlekiem oraz wodą, Jeśli już pozwolimy naszemu nowemu pupilowi myszkować po mieszkaniu, lepiej jest na początek ograniczyć obszar swobody. Będziemy mogli wówczas baczniej obserwować poruszanie się kota i pilnować, by się nie skaleczył albo nie zrobił sobie innej krzywdy. Na ten czas dobrze jest mieć kojec. Wielu właścicieli woli z początku trzymać kota w kuchni a przecież tam właśnie czyhała na zwierzę niebezpieczeństwa, takie jak naczynia z wrzątkiem, pralki oraz suszarki do bielizny z otwierającymi się drzwiczkami, które mogą przyciągać uwagę kota.

Trzeba zacząć od razu przyuczać swego pupila do utrzymywania porządku. Kuwetę do załatwiania się należy umieścić w miejscu łatwo dostępnym. Kocięta powinny mieć pojemniczek o krawędziach nie wyższych niż 7,5 cm, bo inaczej niezbyt chętnie będą do niego wchodziły.

Po oględzinach nowego pomieszczenia kocię zapewne pożywi się, napije wody i zechce się wypróżnić. Można wówczas delikatnie wsadzić kotka do kuwety, z której z pewnością skorzysta i zaraz potem ułoży się do snu.

Należy z dużą ostrożnością poznawać kota z resztą domowników. Dzieci są naturalnie zawsze ciekawe zwierząt i będą pilnie śledziły każde poruszenie kota. Jeżeli nie są przyzwyczajone do jego obecności w domu, należy je poinstruować, jak się mają z kotem obchodzić. Nie należy jednak zachęcać ich do brania go na ręce, bo może podrapać dziecko, a nawet je ugryźć. Jeśli w domu są już inne zwierzęta, im też trzeba dać czas na wzajemne przystosowanie się.

Psy są na ogół dość tolerancyjne wobec małego kotka lub nawet dorosłego kota, ale inaczej będzie przedstawiać się sprawa, jeśli w domu są już inne koty. Z początku należy je trzymać z daleka, aż się nowo przybyły zadomowi, a potem pozwolić, by się same poznały.

Starszy kot zdominuje kocię, natomiast wprowadzenie do domu dojrzałego kota wywołała konflikt, ponieważ nowo przybyły zagrozi dominującej pozycji zasiedziałego już kota. Nie należy się spodziewać, że taka sytuacja szybko się zmieni. Proces dostosowywania się będzie przebiegał stopniowo i przez parę miesięcy koty będą się miały wobec siebie na baczności. W miarę upływu czasu hierarchia między kotami powoli się ustali.