Kot snowshoe

przez | 8 kwietnia, 2010

Kot snowshoe

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy    lata 60. XX w.
Inna nazwa    nie ma
Waga    2,5-5,5 kg
Długość życia    12 lat
Charakter    przyjazny i towarzyski

Aż dwóch lat potrzeba kotom snowshoe, aby uzyskały właściwy kolor futra – wszystkie rodzą się białe i dopiero z czasem ciemnieją.

Charyzmatyczny kot snowshoe, uważany za dość rzadki gatunek, stworzony został w 1960 r. przez Porothy Hinds-Daugherty z Filadelfii, po tym jak skrzyżowała kota syjamskiego z dwukolorowym amerykańskim kotem krótkowłosym. Nowo narodzone kocięta miały, podobnie jak syjamczyki, ciemne końcówki ciała oraz mlecznobiałe „skarpetki” na koniuszkach łap. To właśnie im zawdzięczają swoją nazwę snowshoe (ang. ‘śnieżne buty’) i przezwisko – silver laces (ang. ‘srebrna koronka’).

Istnieją dwie odmiany hodowli: klasycznie ubarwione na łapkach koty snowshoe, które mogą mieć także białe łatki na pyszczku, oraz dwukolorowe zwierzęta, które łatwo rozpoznamy po odwróconym białym V na pyszczku. Smukłej i muskularnej sylwetce zawdzięczają opinię świetnych biegaczy i ciężarowców wśród kotów.

Koty snowshoe robią wszystko, co w ich mocy, aby żyć w przyjaźni z członkami rodziny, i chętnie wyrażają swoją wdzięczność pokazami wokalnych umiejętności. Są mile usposobione i bardzo lubią pełne werwy zabawy, gdy tylko mają ku temu okazję. Wymagają jednak wiele uwagi i troskliwej opieki i nie powinny zostawać same przez dłuższy czas.