Psy i koty

przez | 21 sierpnia, 2017

Pies a kot

Idealnym warunkiem zaprzyjaźnienia się psa z kotem jest wspólne dorastanie obu tych zwierząt. Jeśli mamy już w domu dorosłego psa, a dołączy do niego mały kotek, to z reguły wszystko układa się dobrze. Gorzej jest jeśli przyjmiemy psa do domu, w którym „rządzi” już dorosły kot. Koty są bowiem uparte i trudno je nakłonić do zmiany upodobań. Kot mający już ugruntowane prawa domowe będzie bronił ich przed nowym intruzem. Chcąc przyzwyczaić do siebie psa i kota trzeba przestrzegać pewnych zasad:

Pierwsze spotkanie zwierząt to niezmiernie ważny moment. Nie powinno ono, zwłaszcza jeśli chodzi o psa, przebiegać zbyt gwałtownie. Bierzemy więc psa na smycz i prowadzimy ostrożnie w kierunku kota. Przemawiamy przy tym uspokajająco do obu zwierząt. Co jakiś czas ponawiamy te próby wzajemnego „obwąchiwania”, uważnie obserwując rozwój wypadków. Zwierzęta można pozostawić same dopiero po upewnieniu się, że nic złego się nie stanie.

Pomóżmy obu czworonogom w oswajaniu się z obcym zapachem drugiego zwierzęcia. W tym celu kładziemy do koszyczka kota jakiś przedmiot (kocyk) należący do psa i odwrotnie.

Wystrzegajmy się wzbudzania w zwierzętach wzajemnej o siebie zazdrości. Nigdy nie wolno zaniedbywać zwierzęcia, które miało wcześniejsze prawa w domu. Okażmy zainteresowanie obu czworonogom. Można np. usiąść razem z drugą osobą na tapczanie i wziąć równocześnie na kolana oba zwierzęta, które na zmianę głaszczemy i serdecznie do nich przemawiamy. Przyjaźń między nimi jest wtedy przypieczętowana, jeśli kot ociera głowę o psa, a ten oblizuje mu futerko.