POZYCJA ZAPRASZAJĄCA DO ZABAWY

przez | 24 marca, 2015

POZYCJA ZAPRASZAJĄCA DO ZABAWY

Przyjmowanie przez psa pozycji wyglądającej jak ukłon często jest sygnałem do zabawy – stąd nazwa. Pies podskakuje wtedy na ugiętych przednich łapach. Zdarza się jednak, że ugnie je i zastygnie na chwilę w bezruchu albo na moment zejdzie do tej pozycji, by za chwilę się wyprostować. Oznacza to, że chce uspokoić coś w swoim otoczeniu.

Takie zachowanie może być wywołane obecnością jakiegoś zwierzęcia lub przedmiotu. Kiedy konie spacerują przy płocie, wiele z moich psów, które przechodzą właśnie obok, przyjmuje pozycję zapraszającą do zabawy, zwłaszcza gdy konie odwracają się i na nie patrzą. Sami możemy używać tego sygnału, wyciągając ręce („przednie łapy”) w dół.

Przykłady:

Wystraszony bernardyn, który przyszedł do mnie na szkolenie, zwykle chował się za właścicielem, kiedy dostrzegał innego psa. Kiedy wypuściłam Veslę, natychmiast wyczuła, że bernardyn się boi. Idąc bardzo wolno i spoglądając w bok, podeszła bliżej, a ponieważ bernardyn tym razem się nie ukrył, przybrała pozycję zapraszającą do zabawy i trwała w bezruchu tak długo, aż tamten odpowiedział w ten sam sposób.

Mały chihuahua Pip bał się dużych psów. Kiedy podbiegła do niego moja Saga, Pip przyjął pozycję zapraszającą do zabawy. Saga odpowiedziała, zmniejszając prędkość. Obeszła Pipa lukiem, bardzo powoli, odwracając przy tym głowę.

Rottweiler Prins przyjął pozycję zapraszającą do zabawy, gdy spotkał wystraszonego goldena retrievera. Prins stał tak kilka minut, aż retriever poczuł się pewniej.

Czasami można zaobserwować dorosłe psy, które obcując ze szczeniakami przybierają omawianą pozycję. Nie oznacza to, że chcą się bawić. Raczej świadczy o tym, że stosują ukłon jako sygnał uspokajający.