Brytyjski pręgowany kot krótkowłosy

przez | 3 kwietnia, 2010

Brytyjski pręgowany kot krótkowłosy

Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy    lata 80. XIX w.
Inna nazwa    brak
Waga    4—8 kg
Długość życia    12 — 13 lat
Charakter    delikatny i uczuciowy

Od 1988 r. pręgowany kot krótkowłosy stał się oficjalnym symbolem stanu Massachusetts, wybranym przez uczniów amerykańskich szkół.

Podobnie jak maskujące znaki na sierści ich dzikich przodków, pręgowane futro tych kotów jest bardzo często uważane za ważną cechę domowego zwierzęcia. Jednakże rygorystyczne standardy, jakie obowiązują w hodowli tego rodzaju kota, świadczą o tym, że pręgowany kot krótkowłosy daleki jest od zwyczajnego pupilka.
Pręgowane koty istnieją od setek lat -zwierzęta o podobnym ubarwieniu widywane są na wielu obrazach z różnych epok, począwszy od starożytnego Egiptu. Nazwa kota wskazuje na jego pochodzenie z Bliskiego Wschodu – z Al At Tabiya, dzielnicy w Starym Bagdadzie, słynącej z bogato zdobionych, jedwabnych obrusów, znanych w Wielkiej Brytanii jako tabis albo rabbi.
Brytyjski pręgowany kot krótkowłosy hodowany jest w dwóch podstawowych gatunkach różniących się wzorem pręg oraz kilku kolorach: brązowym, rudym i srebrnym, które akceptowane są na terenie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, oraz niebieskim i kremowym, dozwolonych zagranicą. Klasyczny kot pręgo-wany powinien mieć trzy pręgi biegnące wzdłuż kręgosłupa, motylkowe pręgi na
ramionach i dużą, ostrygopodobną pręgę na każdym boku. Makrelowy kot pręgowa-ny ma pasiaste futro bez klasycznych znaków. Oba gatunki mają znak w kształcie litery M na czole.