Wybieg dla kota na wolnym powietrzu

przez | 28 marca, 2015

Wybieg dla kota na wolnym powietrzu

Większość właścicieli pozwala swym kotom poruszać się swobodnie poza domem, ale są i tacy, którzy chcieliby je trzymać w specjalnie zbudowanym wybiegu pod gołym niebem, zwłaszcza jeśli koty są bardzo cenne. Urządzenie podobne do ptaszarni na świeżym powietrzu będzie dla nich bardzo odpowiednie. jednak powinno być ono wyposażone w budkę z wyjściem na wybieg.

Możemy własnoręcznie zbudować podobny wybieg. Nie jest to trudne. Należy sporządzić solidny szkielet z drewnianych kwadratowych listew grubości 5 cm, a jeśli chcemy je zaimpregnować, trzeba przedtem sprawdzić, czy preparat nie okaże się trujący dla kotów. Na każdej z ram powinno się rozpiąć mocną siatkę drucianą Jeśli zbudujemy wybieg podzielony na segmenty, łatwiej go będzie później poszerzać lub przenosić w inne miejsce Najlepiej jest wmontować wejście mające podwójne drzwi, gdyż uniemożliwi to kotom ucieczkę z klatki. Robi się z tego rodzaj przedsionka. Z niego dopiero, a nie bezpośrednio z ogrodu, będzie się wchodzić na wybieg: uniemożliwi to także kotom przedostanie się z klatki do ogrodu. Podłoga cementowa w klatce łatwo daje się sprzątać i myć, ale jest za twarda dla kocich łapek, należałoby więc wygospodarować kawałek przestrzeni na maleńki trawnik Pień drzewa też się przyda do ostrzenia pazurów, podobnie jak półki, na które koty mogłyby się wdrapywać. Konieczne będą osłony z przezroczystej folii chroniące przed niepogodą i zimnem.

W budce, która służy kotom za schronienie, możemy zainstalować ogrzewanie w postaci matowej, ultrafioletowej lampy, która daje nikłe światło, gdyż głównym jej zadaniem jest wytwarzanie ciepła. Zamiast niej możemy zainstalować piecyk z termoregulatorem. W żadnym wypadku koty nie mogą mieć dostępu do pieca lub lampy ani też do przewodów elektrycznych, gdyż mogłyby je poprzegryzać, co grozi przykrymi następstwami. Najlepiej umieścić przewody w niewielkim korytarzyku za wybiegiem.

Nie ma potrzeby instalowania osobnych drzwi między budką a wybiegiem, jeśli koty potrafią swobodnie wchodzić przez drzwiczki z klapką. Temperatura w budce nie powinna spadać poniżej 10°C, a nawet musi być, zgodnie z zaleceniem, wyższa dla, kotów o niezbyt gęstej okrywie włosowej, na przykład dla reksów devońskich. Poza ogrzewaniem można też zainstalować na wybiegu oświetlenie, aby móc sprawdzać, co się dzieje z kotami po zapadnięciu zmroku.