Kot cornish rex

Kot cornish rex

Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy    lata 50. XX w.
Inna nazwa    brak
Waga    2,5—4,5 kg
Długość życia    10 —14 lat
Charakter    wymagający, swawolny

Nazwa gatunkowa — rex – pochodzi od belgijskiego króla Alberta I, który usiłował zaprezentować kędzierzawe koty długouche. Nie spełniały one standardów, ale aby nie urazić monarchy, zostały przyjęte i wpisane pod nazwą rex (łac. ‘król’).

Niezwykłe pomarszczone futerko z pewnością wyróżnia kota cornish rex spośród wszystkich innych kotowatych. I chociaż podobnie wyglądające kocięta pojawiały się wcześniej od czasu do czasu, dopiero w 1950 r. zaczęto hodować gatunek, jaki znamy do dziś. Wszystko zaczęło się od Sercny, szylkretowo-białej kotki krótkowłosej należącej do Niny Ennismore i Winifredy Macalister. Na farmie w Bod-min w Kornwalii kotka wydała na świat pięcioro kociąt, z których czworo miało zwyczajną krótkowłosą sierść, zaś piąte, o imieniu Kallibunker, urodziło się z mocno kędzierzawym, kremowym futerkiem i wąsami skręconymi niczym sprężynki.

Za namową lokalnego hodowcy właścicielki Kallibunkera wzięły udział w programie hodowlanym, który objął jego matkę. W rezultacie urodziły się kolejne dwa kocięta o kręconej sierści.

Kot cornish rex jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem, uwielbia towarzystwo człowieka, innych kotów, a nawet psów, jeżeli pozna je w młodym wieku. Domaga się uwagi, jednak będzie szczęśliwy zostawiony w towarzystwie innych kotów, kiedy właścicieli nie ma w domu. Łagodny z natury, jest doskonałym kompanem dzieci, jeżeli tylko będą go traktować z szacunkiem, na jaki zasługuje. Z drugiej strony, daleko mu do kanapowych kotów i zdecydowanie woli dobrą zabawę w polowanie na piłeczkę pingpongową niż wieczór przed telewizorem. Co interesujące, niezwykłe futerko czyni go idealnym zwierzakiem dla cierpiących na alergię, chociaż nie dotyczy to wszystkich uczulonych osób.