Pielęgnacja owczarka niemieckiego

OWCZAREK NIEMIECKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE

Pielęgnacja owczarka niemieckiego nie jest skomplikowana, choć nie kończy się wyłącznie na czesaniu. By pies miał mocne zęby, lśniącą sierść i bystre spojrzenie, trzeba sumiennie przeprowadzać proste zabiegi pielęgnacyjne.
Dobrą praktyką jest salon piękności dla psów lub psi fryzjer. Jednak z powodzeniem można przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne owczarka niemieckiego w domu.

JAK DBAĆ O SIERŚĆ OWCZARKA NIEMIECKIEGO?

Czesanie i akcesoria do sierści

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny tej rasy – zwłaszcza, jeżeli to owczarek niemiecki długowłosy. Psa o długiej sierści czesze się z włosem, a w przypadku krótkowłosego zalecane jest czesanie pod włos. Taki zabieg należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Z kolei w okresie linienia (który przypada wiosną i jesienią) szczotkowanie owczarka niemieckiego najlepiej powtarzać codziennie.

Owczarka niemieckiego nie wolno czesać na sucho, ponieważ sierść się niszczy i elektryzuje. Do czesania psa tej rasy zaleca się zatem użycie specjalnej odżywki, która będzie działać antystatycznie i będzie działać pielęgnująco.
Warto pamiętać, że do czesania owczarka niemieckiego zwykła szczotka do włosów nie wystarczy. Owczarek niemiecki potrzebuje mocnego zgrzebła (szczotki) o dość długich zębach – co najmniej trzy centymetry długości. Takim przyrządem można dokładnie rozczesać sierść i wyczesać wszystkie martwe włosy. Z kolei do włosów okrywowych, wierzchnich, dobre będzie gumowe zgrzebło.

Kąpiel

Jak często kąpać owczarka niemieckiego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ogólnie zaleca się kąpiel co dwa, trzy miesiące (częściej w przypadku owczarka długowłosego). Być może kąpiele będą musiały być częstsze, ale to głównie w sytuacji, gdy jest to wymagane – np. pies wrócił ze spaceru ubłocony.

Sierść owczarka niemieckiego jest bardzo gęsta, dlatego podczas kąpieli trzeba pamiętać o dokładnym wmasowaniu szamponu, by dotarł aż do skóry. Z kolei spłukując szampon, dobrze jest sierść nieco ugniatać, a słuchawkę prysznica trzymać tuż przy ciele psa. W ten sposób preparat myjący schodzi z włosa szybciej.

Warto pamiętać, by zaopatrzyć się w dobry szampon do włosów dla psów. W sklepach zoologicznych są powszechnie dostępne specjalistyczne preparaty, które nie zmiękczają włosia. Z kolei chcąc podkreślić kolor sierści psa, warto zainwestować w szampon potęgujący kolor. Po umyciu psa warto także nałożyć specjalną odżywkę, zostawić ją na dwie minuty na sierści, a następnie dokładnie spłukać.
kąpiel owczarka

Niemniej ważne od kąpieli, jest suszenie sierści owczarka niemieckiego. To konieczne, bowiem gęsta. mokra sierść może powodować odparzenia skóry i w konsekwencji także i ból. Sierść najlepiej możliwie dokładnie wysuszyć ręcznikami, a dopiero później suszarką. Niezbędne jest dokładne czesanie – można sobie pomóc użyciem specjalnej odżywki do rozczesywania włosia, może to zapobiec filcowaniu się sierści.

Wskazówka
Jest niemal pewne, że mokry pies będzie chciał się otrzepać, rozpryskując wodę i szampon po całej łazience. Chcąc tego uniknąć, można położyć mu rękę na karku i lekko ucisnąć. To powstrzyma psiaka przed tym odruchem.

Pies po kąpieli nie powinien wychodzić z domu przez co najmniej kilka godzin, bo może się przeziębić. Najlepiej jest więc kąpać owczarka niemieckiego przed snem.

PIELĘGNACJA OWCZARKA NIEMIECKIEGO

Pielęgnacja uzębienia

O zęby owczarka niemieckiego powinno dbać się od pierwszych miesięcy życia. Wszelkie zabawy w szarpanie czy ciągnięcie np. sznurów są fajne, ale mogą powodować wady zgryzu. Stąd nie warto z nimi przesadzać.

Inną kwestią jest kamień nazębny u owczarka niemieckiego. Osad na zębach może powodować przykry zapach z pyska i próchnicę. Dlatego niezbędne są regularne kontrole uzębienia, najlepiej raz na miesiąc. Zaleca się także podawanie psu specjalnych kostek czy ciasteczek, które powodują automatyczne ścieranie się kamienia nazębnego.

Jeśli już pojawi się ten problem, to najlepiej udać się do weterynarza. Próba samodzielnego pozbycia się kamienia nazębnego u owczarka niemieckiego może skończyć się źle.

Pielęgnacja uszu

Zdrowe ucho psa jest jasnoróżowe. Wystarczy je co jakiś czas przemywać specjalnym preparatem do czyszczenia psich uszu – ale wyłącznie małżowiny. Nie ma potrzeby czyszczenia samodzielnie wnętrza ucha.

Jeśli jednak zauważone zostaną niepokojące zmiany, np. rumień, należy skontaktować się z weterynarzem. Może się okazać, że pies ma zapalenie ucha, więc niezbędne będzie odpowiednie leczenie.

Pielęgnacja łap

Ten zabieg wiąże się z dopilnowaniem dobrej kondycji i długości pazurów. Jeśli samodzielnie ścieranie się przebiega za wolno i widocznie przeszkadza to psu, to można mu obciąć zbyt długie pazury. Trzeba pamiętać, że te są unerwione – niezbędne więc będą specjalne obcinaczki do paznokci psów.

SZCZEPIENIA OWCZARKA I WIZYTY U WETERYNARZA

Szczepienia owczarka niemieckiego odbywają się wyłącznie wtedy, gdy pies jest zdrowy i odrobaczony. Nie szczepi się suk w ciąży, karmiących oraz dopiero co urodzonych szczeniaków. W pierwszym tygodniu życia maluch jest chroniony przeciwciałami matki – to tzw. bierna odporność.

Szczegółowy harmonogram szczepień psa może podać wyłącznie weterynarz. Warto się także zapytać specjalisty o to, jak często powinno się chodzić do weterynarza. Nie dotyczy to oczywiście przypadków nagłych, które wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.

WCZESNE

6-7 tydzień:
nosówka i parwowiroza
0-12 tydzień:
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
16 tydzień:
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza

STANDARDOWE

9-10 tydzień:
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
12-14 tydzień:
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza

PÓŹNE

pow. 12 tygodnia:
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
14-18 tydzień:
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza

Ponadto psa powinno się także regularnie szczepić przeciw wściekliźnie. Zwłaszcza, jeżeli często spaceruje po lesie.

TYPOWE CHOROBY OWCZARKA NIEMIECKIEGO

  •  Bakteryjne choroby skóry: Głębokie ropne zapalenie skóry owczarków niemieckich (GSP); Ropne zapalenie skórno śluzówkowe; Ropne zapalenie skóry nosa z czyracznością; Ostre sączące zapalenie skóry (ang. hot spot)
  • Choroby alergiczne: alergiczne pchle zapalenie skóry; atopowe zapalenie skóry; alergia pokarmowa; alergia kontaktowa
  • Choroby autoimmunologiczne: Onychodystrofia toczniowa; Toczeń rumieniowaty; Pęcherzyca rumieniowata
  • Zaburzenia keratynizacji:  Łojotok pierwotny

Ponadto owczarki niemieckie mogą zmagać się z chorobami typowymi także dla innych ras psów, np. nosówką, kaszlem kenelowym, wirusowym zapaleniem wątroby, leptospirozą, a nawet wścieklizną.

Chorego owczarka niemieckiego należy izolować, bowiem może zarazić inne psy. Szczegółowy plan leczenia oraz dobór leków może zalecić tylko specjalista.