Pielęgnowanie sierści psa

Pielęgnowanie sierści psa.
Wszystkie psy wymagają czesania i pielęgnowania sierści: im szybciej ustalimy sposób wykonywania tych zabiegów, tym łatwiej będzie utrzymać psa w czystości. Szczotkowanie można wprowadzić od razu po tym, jak szczenię przywyknie do nowego środowiska. Jeżeli będziemy robić to w formie częstych, krótkich zabiegów, to czesanie stanie się częścią życia psa i będzie witał je z radością – jako objaw oczekiwanych względów ze strony właściciela.
Zabiegi porządkujące sierść nie mogą odbywać się tylko od czasu do czasu. Rozczesywanie zaniedbanej i skołtunionej sierści może być bardzo trudne.
Czynność taka wymaga wtedy zarówno od właściciela, jak i od psa wyjątkowej cierpliwości.
Zdarzają się sytuacje, kiedy pies-przybłęda, pozbawiony przez dłuższy czas opieki, tylko za pomocą czasowego uśpienia może być doprowadzony do porządku.
Podczas regularnego czesania nylonowa szczotka – z naturalnym włosiem z jednej, a drucianymi igłami z drugiej strony – jest nie do zastąpienia. Połysk sierści nadajemy za po mocą rękawiczki do czesania. Potrzebny też będzie grzebień z metalowymi zębami, który pomoże nam rozczesywać skołtunione okolice grzbietu czy podbrzusza, o ile przystąpimy do rozczesywania wkrótce po wytworzeniu się kołtuna.
W domu można przeznaczyć kilka starych ręczników do wyłącznego użytku psa. Przynajmniej dwa takie ręczniki powinny znajdować się pod ręka blisko drzwi wejściowych. Są one bardzo przydatne w sytuacji, kiedy pies podczas spaceru wskoczył np. do kałuży lub brudnego stawu. Już od pierwszego spaceru trzeba szczeniaka przyzwyczaić do tego, że wycieramy mu łapy i sierść zaraz po powrocie.