Pielęgnowanie kota

przez | 27 marca, 2015

Pielęgnowanie kota

Charakterystyczną cechą za chowania kotów jest dbałość o czystość okrywy włosowej. Spędzają one całe godziny wylizując futerko. Dzięki temu utrzymują je w należytym stanie. Jak się wydaje, jest to też czynność towarzyska, gdyż koty często wylizują sobie futra nawzajem.

Niezależnie od tych zabiegów higienicznych, właściciel kota powinien codziennie czesać swego pupila. Sposób pielęgnowania futra zależy od rasy i typu okrywy włosowej. Koty pozbawione gęstego futra, takie jak syjamskie albo brytyjskie koty krótkowłose, powinny być czesane w kierunku pionowym włosa, a potem zaczesywane normalnie. Wówczas pojedyncze wypadnięte włosy zbiorą się między zębami grzebienia. Koty mające gęste futro, na przykład koty rosyjskie niebieskie i koty abisyńskie, wymagają znacznie staranniejszego czesania. Nie należy się dziwić, że pielęgnowanie kotów długowłosych jest znacznie bardziej skomplikowane. Do czesania włosów wokół oczu służy grzebień, natomiast kryza wokół głowy musi być uwydatniona za pomocą szczotki. Okrywę włosową na tułowiu należy czesać ku górze, a na stępnie ku tyłowi.

Jeśli nie czesze się kota długowłosego regularnie, czyli codziennie, okrywa włosowa zbija się, co może z czasem doprowadzić do powstania kołtunów. Kiedy kot sam liże swe futro, pojedyncze wypadnięte włosy zbierają się na szorstkiej powierzchni jego języka. Z racji tego, że brodawki języka są skierowane ku tyłowi, kot przeważnie połyka luźne kłaczki, nie mogąc wypluć ich z pyszczka. Z czasem przesuwają się one w głąb przewodu pokarmowego, powodując zator w żołądku kota. Typowym objawem wskazującym na obecność kłębka włosów jest niemożność zjedzenia nawet małej ilości pokarmu, mimo że kot wykazuje apetyt i robi wrażenie zdrowego. Będzie się też starał wymiotować, aby wydalić skłębioną sierść .

W cięższych przypadkach 1 łyżka (5 ml) płynnej parafiny, podana bezpośrednio lub wmieszana do pokarmu, może spowodować przesunięcie się kłębka włosów przez przewód trawienny kota.

 

ZESTAW PRZYBORÓW I ŚRODKÓW DO PIELĘGNOWANIA KOTA

1.    Dwustronna włosiano-druciana szczotka do ogólnego czesania

2.    Szczotka z naturalnego włosia do czesania kotów krótkowłosych

3.    Szczotka gumowa oraz twarda nylonowa do ogólnego czesania

4.    Nożyczki o okrągłych końcach do wycinania kołtunów

5.    Szczoteczka do czesania futra koło oczu i uszu u kotów długowłosych

6.    Szpatułki z końcówkami z waty do czyszczenia zewnętrznych części uszu

7.    Płaskie zgrzebło do wyczesywania włosów na ogonie kota długowłosego

8.    Specjalne cążki do obcinania pazurów

9.    Grzebień do czesania kotów krótkowłosych

10.    Grzebień do wyczesywania kudełków u kotów długowłosych

11.    Metalowy grzebień prze-znaczony do ogólnego czesania

12.    Nietoksyczny szampon (może to być szampon dla niemowląt)

13.    Ziołowy, spirytusowy zmywacz do usuwania tłuszczu z okrywy włosowe]

14.    Czysty spirytus do zmywania plam z okrywy włosowej kota o jasnej barwie

15.    Wata do przemywania uszu i nosa

16.    Nietoksyczny talk lub zasypka (może to być puder dla niemowląt)