Kot bombajski

przez | 3 kwietnia, 2010

Kot bombajski

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy    lata 60. XX w.
Inna nazwa    minipantera
Waga    2,5-5 kg
Długość życia    ponad 15 lat
Charakter   towarzyski, inteligentny, żwawy

We Francji koty bombajskie znane są jako matagot, czyli koci magicy. Uważa się, że przynoszą szczęście swoim właścicielom.

Kot bombajski został stworzony prze amerykańską hodowczynię Nikki Home z Shawnee Cattery w Louisville, w Kentucky. Marząc o wyhodowaniu idealnie czarnego kota w azjatyckim typie, o miedzianych oczach, najpierw w 1958 r. połączyła czarnego amerykańskiego kota krótkowłosego z czarnym kotem burmańskim. Jednak jej starania nie powiodły się. W 1962 r. spróbowała ponownie i tym razem odniosła sukces. Po tej próbie nastąpi okres selektywnej hodowli, w której Horner uzyskiwała koty o satynowym, hebanowym futrze, wielkich miedzianych oczach i pokaźnym ciele i głowie – miniaturki indyjskiej czarnej pantery, której zawdzięczają swoją potoczną nazwę. W 1976 r., 18 lat po pierwszym eksperymencie Nikki Horner, kot bombajski został oficjalnie zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, chociaż w Wielkiej Brytanii pełne prawa zyskał dopiero w 1999 r.

Koty bombajskie są niezwykle inteligentne, przy każdej okazji łakną ludzkiego towarzystwa i nie znoszą zostawać same w domu. Są dość głośne i rozmowne, lubią „dyskutować” ze swoimi właścicielami i wszędzie im towarzyszyć. Chętnie się bawią. Są urodzonymi myśliwymi, uwielbiają popisywać się i wykonywać sztuczki.