Kot ragdoll

przez | 8 kwietnia, 2011

Kot ragdoll

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy    lata 60, XX w.
Inna nazwa    ragamuffin
Waga    4.5-9 kg
Długość życia    10-12 lat
Charakter    dobrze ułożony i łagodny

Dwaj bohaterowie dziecięcego programu telewizyjnego BBC, zatytułowanego Blue Peter – Socks i Cookie – to koty rasy ragdoll. Socks dołączył do programu w styczniu 2007 r., zaś Cookie zadebiutowała w nim później.

Ciekawski ragdoll jest prawdziwym unikatem wśród kotów. Ze swoją silną, birmańskopodobną budową i zdeterminowanym spojrzeniem zdaje się być zawsze o krok przed tobą. Łatwo wybaczy ci, że myślisz o nim jak o zwykłym długowłosym, radośnie spełniającym swe codzienne obowiązki zwierzaku. Różnicę dostrzeżesz momentalnie, gdy tylko weźmiesz go na ręce — zwierzę rozluźni wszystkie mięśnie i stanie się słabą i bezwładną marionetką – tak jak szmaciana lalka, od której pochodzi jego nazwa (ang. ragdoll — ‘szmaciana lalka’).
Gatunek został odkryty przez kontrowersyjną postać — Ann Baker, która prowadziła schronisko Raggedy Ann w Riverside, w Kalifornii. Skrzyżowała swojego białego kota z gatunku pers angora o imieniu Josephine z kotem burmańskim, należącym do sąsiada. Otrzymane kocięta miały zadziwiającą umiejętność zwiotczania mięśni. Prawdziwy powód tego fenomenu pozostaje tajemnicą, jednak Ann Baker -barwna postać, z dość abstrakcyjnym pojęciem o życiu – twierdziła, iż ma to związek z wypadkiem samochodowym, który przeszła Josephine. Podczas leczenia, któremu została poddana, podstępni rządowi naukowcy mieli podobno majstrować przy jej kodzie genetycznym. Historia ze zmyślonymi facetami w czerni jest równie prawdopodobna, jak późniejsze stwierdzenie Baker, iż koty ragdoll reprezentują połączenie ludzi i obcych form życia.

Na szczęście dla potencjalnych właścicieli tego gatunku żaden z kotów nie ma takich dziwacznych pomysłów, jak ich pierwotna właścicielka. Ragdoll należy do najspokojniejszych i najlepiej ułożonych ras ze wszystkich udomowionych zwierząt. To niewymagający, tolerancyjny i niezwykle łagodny kot. Zwierzęta te idealnie nadają się na domowych pupilków ze względu na swój spokojny charakter. Są niezwykle popularne wśród dzieci, które uwielbiają brać je na ręce.