Pinczer średni

przez | 16 marca, 2015

Pinczer średni

Pinczer średni – jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera w podsekcji psów w typie pinczera.

Rasa pochodzi z Niemiec, nazywana była kiedyś pinczerem stajennym. Występowała w odmianie krótko i szorstkowłosej. Pod koniec XIX w. zaczęto traktować te odmiany jako dwie oddzielne rasy. Można więc powiedzieć, że sznaucer średni i pinczer średni to bliscy krewniacy.

Budowa

Pies średniej wielkości, elegancki w ruchu i postawie. Dawniej uszy i ogon kopiowane, obecnie pozostawiane w stanie naturalnym.

Szata i umaszczenie

Szata tylko krótka, twarda, gładko przylegająca bez podszerstka. Umaszczenie czarne z rudymi znaczeniami – podpalaniami (określane także jako black & tan) lub jednolicie rude w różnych odcieniach.

Zachowanie i charakter

W domu spokojny, ciepłolubny, wierny towarzysz, na spacerach energiczny, lubiący zabawy. Samce częściej miewają skłonności do włóczęgostwa i potyczek z innymi psami.

Użytkowość

Pinczer jest psem, który dobrze sprawdza się w roli stróża. Dawniej służył również jako tępiciel gryzoni w oborach, stodołach i stajniach.

Posiada silny instynkt łowiecki. Obecnie jest doskonałym psem do towarzystwa, łatwym w utrzymaniu, wymagającym jednak podstawowego szkolenia i konsekwencji.

Zdrowie i pielęgnacja

Sierść pinczera nie wymaga zabiegów fryzjerskich, jednak co jakiś czas należy ją przeczesać. Na wygląd sierści wpływa odpowiednie żywienie bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Rasa ta ma skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Wskazane jest przycinanie pazurów raz na kilka miesięcy.

Popularność

Rasa dosyć rzadko spotykana w Polsce i zagranicą