Zmiany pór roku

przez | 28 marca, 2015

Zmiany pór roku

W porze upałów kot może ulec poparzeniom promieniami słonecznymi. W Europie zdarza się to bardzo rzadko, ale w Australii lub w krajach tropikalnych takie przypadki są częste. Jeśli mamy obawy, że może to spotkać naszego kota, należy przetrzymać go w domu przez najgorętszą część dnia.

Okrywa włosowa kota też zmienia się w zależności od pory roku i z nastaniem jesieni staje się gęstsza, stanowiąc ochronę przed chłodami zimy. Kotom włosy wypadają w ciągu całego roku, ale z nastaniem wiosny kot bardzo intensywnie linieje. Dlatego regularne szczotkowanie jest szczególnie potrzebne wiosną, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów.

Zimą koty powinny wracać na noc do domu. Możemy jednak zaobserwować, zwłaszcza u starych kotów, że o tej porze roku lubią one spędzać bardzo dużo czasu poza domem. Podczas złej pogody, zwłaszcza gdy ziemia zamarznie lub pokryje się śniegiem, należy wstawić kotu do domu kuwetę. Koty zagrzebują przeważnie swe odchody w ziemi, a kiedy jest ona zamarznięta, będzie to niemożliwe Istnieje niebezpieczeństwo, że kot może odmrozić sobie uszy lub kończyny. Uszy są najbardziej narażone na odmrożenie. Należy więc sprawdzić, czy nie są bardzo zimne i czy kot reaguje na dotyk.
Jeśli podejrzewamy, że kot odmroził sobie uszy lub łapki (co przejawi się trudnością w chodzeniu), musimy stopniowo lekkim nacieraniem przywrócić krążenie.

Pod koniec zimy, gdy dni stają się coraz dłuższe, kotki miewają ruję częściej niż w innych porach roku, kocury zaś nabierają chęci do wędrówek, mających na celu poszukiwanie partnerek. Nie dziwmy się. jeśli nasz nie wykastrowany kot będzie w tym czasie znikał z domu. Zabieg kastracji położy temu kres i właśnie z tego powodu powinno się go brać pod uwagę. Kiedy bowiem skończy się już okres wzmożonego popędu rozrodczego, a mija on z nadejściem jesieni, kot niekastrowany może znajdować się w opłakanym stanie, nosić na sobie ślady bójek z kocurami.