Odrobaczanie kota

Odrobaczanie kota

W czasie pierwszej wizyty u lekarza weterynarii należy koniecznie poradzić się go w sprawie odrobaczenia, zwłaszcza gdy chodzi o młode kocię. Kocięta bywają przeważnie zakażone pasożytami, zwykle zakaża je matka, jeśli nie była regularnie odrobaczana. Zdarza się to często w wypadku pasożytowania glist.
U kotek ciężarnych larwy glist przez łożysko mogą dostać się do płodów i w nich dalej się rozwijać. Młode kocięta karmione jeszcze mlekiem matki mogą już być zakażone glistami. Obecność tych pasożytów u kociąt objawia się w różnorodny sposób. Może powodować biegunkę, wymioty i wzdęcia brzucha, dlatego zaleca się leczenie kociąt już od pierwszych tygodni życia. W większości wypadków dolegliwość ta pojawia się, kiedy kocięta mają trzy tygodnie, i z tego powodu odrobaczanie dwa razy do roku powinno wystarczyć do zwalczenia tych pasożytów.

U starszych kotów obecność tasiemca może mieć jeszcze groźniejsze następstwa, szczególnie u kotów-łowców, ponieważ pasożyty te nie atakują kota wprost, ale pośrednio, przez swego nosiciela, na przykład mysz. Pchły też są pośrednimi żywicielami tasiemca, ale likwidacja pcheł u kota całkiem ten problem rozwiązuje.

Bezpańskim kotom też przydałaby się kuracja zwalczająca tasiemca, natomiast koty mające właściciela powinny być koniecznie poddane takiej kuracji, kiedy ukończą szósty miesiąc życia. Trzeba ją będzie powtarzać dwa razy w roku, zwłaszcza jeśli nasz pupil spędza sporo czasu na dworze.