Choroby zakaźne kota – ZAKAŹNE ZAPALENIE JELITA

przez | 30 marca, 2015

Choroby zakaźne kota

Dzięki szczepionkom większość chorób zakaźnych nie występuje już wśród kotów na wielką skałę, niemniej skutki ich mogą być tragiczne, kiedy pojawi się epidemia.

ZAKAŹNE ZAPALENIE JELITA

U kotów choroba ta powoduje wysoką śmiertelność. Pomiędzy czwartym a dziesiątym dniem po ze tknięciu się z wirusem u zainfekowanych kotów występuje wysoka gorączka i nagłe osłabienie.

Uporczywa biegunka i wymioty wywołują odwodnienie, mimo że kot wypija w tym czasie dużo płynów. Charakterystyczny spadek liczby białych ciałek krwi spowodował, że nadano tej chorobie inną nazwę, mianowicie Panleukopenia infectiosa

Jest to choroba pochodzenia wirusowego, toteż zupełnie nieskuteczne jest zwalczanie jej za pomocą antybiotyków, natomiast terapia polegająca na podawaniu płynów pozwała na utrzymanie kota przy życiu. Najbardziej zagrożone bywają kocięta i jeśli nawet przeżyją infekcję, nigdy w pełni nie wrócą do zdrowia.

Wirus ten przerwa w pomieszczeniu, w którym chorowały koty, przeszło miesiąc, należy więc starannie wydezynfekować wszystkie przedmioty przed przyjęciem do domu nowych kociąt.