TERIER CZESKI

przez | 17 marca, 2015

TERIER CZESKI

Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów niskonożnych.

Bardzo zwinny, lubiący pracę. Dawniej psy tej rasy brały udział w polowaniach na lisy i borsuki, dzisiaj raczej jako pies do towarzystwa. Obronność psa jest niewielka.

Nieagresywny, zrównoważony, łagodny i spokojny. Miły, przyjacielski i wesoły pies do towarzystwa, z rezerwą wobec obcych. Może być hałaśliwy i kopać w ogródku. Lubi ścigać poruszające się obiekty. Pewne problemy i wady psa mogą być wyeliminowane przez odpowiednio dobrane szkolenie. Szybko się uczy.

Sierść długa, cienka i delikatna, szaroniebieska (szczenięta rodzą się czarne) lub jasnokawowo-brązowa (szczenięta rodzą się czekoladowo-brązowe).

Rasa ta nie gubi włosa. Pies powinien być profesjonalnie czesany 4 razy w tygodniu, po 20 minut. Rasa odpowiednia dla alergików. Wymaga sporo ruchu, aby nie przybierać na wadze.

WYGLĄD OGÓLNY: Mocny, krótkonożny pies, dość długi w stosunku do wysokości w kłębie.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE: Bardzo zwinny, lubiący pracę terier, twardy, pełen sił witalnych.

TEMPERAMENT: Nie agresywny, przyjacielski pies, zachowujący rezerwę wobec obcych.

GŁOWA I CZASZKA: Stosunkowo długa; czaszka lekko wypukła, słaby, ale wyraźny stop. Głowa tworzy tępy, długi, ale nie za szeroki trójkąt. Nozdrza duże, nos u błękitno-szarych psów czarny, u jasno-brązowych, wątrobiany.

UZĘBIENIE: Idealny, regularny i kompletny zgryz nożycowy lub cęgowy.

OCZY:Średniej wielkości, dość głęboko osadzone, przyjazne. Przykryte opadającą ku przodowi sierścią. U błękitno-szarych oczy czarne lub brązowe, u jasno-brązowych oczy od jasno do ciemno-brązowych.

USZY:Średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone, wiszące, przylegające do policzków.

SZYJA: Średniej długości, w kształcie łuku, mocna. Skóra na podgardlu może być odrobinę luźna.

TUŁÓW: Średniej długości, prosty grzbiet, lekko wypukłe lędźwie. Klatka piersiowa zaokrąglona, dość głęboka. Idealny obwód klatki piersiowej wynosi 40 do 45 cm. Żebra wysklepione. Lędźwia długie, szerokie i muskularne. Brzuch lekko podciągnięty.

PRZÓD: Muskularne, zwarte łopatki, łokcie poruszją się swobodnie, przednie łapy proste, o mocnej kości.

TYŁ:Mocny, uda muskularne, krótkie podudzia, wysoki, silnie rozwinięty staw skokowy. Tylne kończyny równoległe do siebie.

STOPY: Okrągłe, wysklepione, o mocnych poduszkach. Stopy przednich kończyn większe od stóp kończyn tylnych.

RUCH: Energiczny, dziarski, pełen wigoru. Kończyny w ruchu poruszają się równolegle do siebie.

OGON: Długi, osadzony ani nie nisko, ani nie wysoko. W spoczynku zwisa w dół z lekko uniesionym końcem. W ruchu noszony lekko do góry.

WŁOS: Długi, cienki, delikatny, ale mocny, lekko falisty, z jedwabistym połyskiem. Strzyżony, z wyjątkiem górnej części głowy, łap, klatki piersiowej i brzucha. Obfite brwi. Przejście od części strzyżonej do niestrzyżonej musi być łagodne i stopniowe. Włos na grzbiecie i szyi nie powinien być dłuższy niż 1,5 cm.

KOLORY: Kolor szaro-błękitny lub jasno-brązowy. Żółte i szare znaczenia dozwolone na policzkach, spodniej części kufy, szyi, piersi, dolnych częściach łap i pod ogonem. Dozwolony biały kołnierz lub biały koniec ogona. Skóra u psów szaro-błękitnych szara, u jasno-brązowych cielista (różowa).

WZROST: Od 25 do 32 cm.

WAGA: Nie powinna być niższa od 6 kg lub przekraczać 10 kg.

Ważne wymiary:
Idealna wysokość w kłębie: 29 cm (psy), 27 cm (suki)
Długość głowy: 21 cm (psy), 20 cm (suki)
Szerokość głowy:10 cm (psy), 9 cm (suki)
Obwód klatki piersiowej mierzony za łokciami: 45 cm (psy), 44 cm (suki)
Długość tułowia: 43 cm (psy), 40 cm (suki)
Idealna waga: 8 kg (psy), 7 kg (suki