Kot maine coon

przez | 7 kwietnia, 2011

Kot maine coon

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy    lata 60. XIX w.
Inna nazwa    main shag, kot coon
Waga    4-10 kg
Długość życia    13-15 lat
Charakter    przyjazny i wesoły

Frieda Ireland i Carroll Damroti z Chicago są właścicielkami kota maine coon. Kot o imienin Verismo’s Leonetti Resewe Red, pieszczotliwie nazywany Leo, waży 15,8 kg i mierzy 121,9 cm długości od czubka nosa do koniuszka ogona. To oficjalnie największy domowy kot na świecie.

Najstarsza rasa kotów amerykańskich pochodzi, jak wskazuje nazwa, ze stanu Maine w północno-wschodniej części kraju. Ich przodkowie to długowłose koty, najprawdopodobniej sprowadzone przez marynarzy i kupców z dalekich lądów, które skrzyżowały się z miejscową rasą silnych krótkowłosych kotów. Z tego połączenia powstał krzepki, mocno zbudowany kot o gęstym, długim futrze i krzaczastym, kręconym ogonie, podobnym do tego, jakie widuje się u szopa. Przypadkowe krzyżówki dodały wszelkiego rodzaju kolorów i wzorów do sierści tych zwierząt, która – jako naturalna ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi na tym terenie — z czasem stawała się jeszcze bardziej gęsta.

Rasa kotów maine była jedną z pierwszych zaprezentowanych na pokazie w Nowym Jorku w 1860 r. Zaledwie rok później została oficjalnie zarejestrowana. Mimo wielkiej popularności jako zwierzę domowe kot maine stopniowo popadał w niełaskę w pierwszej połowie XX w., kiedy do Stanów Zjednoczonych przybyły koty perskie. Dopiero założenie Central Maine Cat Club w Maine w 1953 r. na nowo wzbudziło zainteresowanie rasą maine coon. Zadbała o to mała grupa zapalonych hodowców, która w ciężkich czasach zapewniła im przetrwanie.

Maine coon jest zaskakująco ciężkim kotem. którego waga dochodzi do 10 kg. Bardzo przyjazny i wesoły. Uwielbia ludzkie towarzystwo. Chociaż nic jest zbyt rozmowny; potrafi wydawać ciche, szczebiotliwe dźwięki, gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Jeżeli jesteś posiadaczem kota maine coon i gdzieś ci się schował, najlepiej szukać go w najmniej oczekiwanych miejscach – po swoich przodkach odziedziczył bardzo mocny sen!