Jak zajmować się szczeniakami myśliwskimi

przez | 21 sierpnia, 2019

Jak zajmować się szczeniakami myśliwskimi

Opieka nad szczeniakiem nie należy do najłatwiejszych, w szczególności kiedy mówimy o psach myśliwskich. Warto podkreślić to, że na początku hodowli musimy zadbać o wszelkie niezbędne szczepienia ochronne, dzięki którym nasze zwierzaki mogą uniknąć infekcji czy ciężkiej choroby. Oczywiście, w przypadku małych piesków zawsze trzeba monitorować stan ich zdrowia i zwracać uwagę na niepokojące objawy. Mowa tu głównie o wszelkiego rodzaju zaczernieniach, zaropiałych oczach, wydzielinach czy odmiennym zapachu szczeniaka.

Należy wspomnieć o tym, iż szczeniaki myśliwskie jak wszystkie psy uwielbiają zabawę, w związku z czym należy im ją zapewnić, by rozwijały się prawidłowo. Jednakże pamiętamy o tym, że oprócz rozrywki psy potrzebują również regularnych ćwiczeń, pozwalających utrzymać kondycję, zapobiegającym otyłości i po części chroniących nas przez dewastacją mieszkania, choć zapewne zniszczonych kapci będzie trudno uniknąć. Na uwagę zasługuje fakt, iż szczeniaki mają zwyczaj gryzienia, związanego z wyżynaniem się zębów. Otóż, gdy chcemy zapobiec sytuacji, w której pieski ostrzą sobie zęby, np. na naszych meblach, musimy kupić im specjalne zabawki-gryzaki.

Nie zapominamy tu także o właściwym treningu, który w przypadku psów myśliwskich powinien odbywać się od małego. Z pewnością, podstawą tresury jest nauka posłuszeństwa, gdyż wtedy pies będzie wykonywał polecenia myśliwego, tym samym pomagając mu podczas tropienia zwierzyny. Nie ulega wątpliwości, że jest to dosyć trudne zadanie, w związku z czym wiele osób korzysta z usług tresera psów, który podczas szkolenia uczy je posłuszeństwa, odnajdywania i wystawiania zwierzyny swojemu właścicielowi. Aby trening był skuteczny, trzeba pamiętać podczas niego o trzech zasadach: porozumieniu, pochwale i powtórce. Kluczowe znaczenie ma też konsekwencja podczas tresury szczeniaka. Ponadto, ważną rolę odgrywa utrzymanie kontaktu wzrokowego ze szczeniakiem w trakcie wykonywania ćwiczeń, gdyż wtedy szybciej się uczy. W tym celu przywołujemy czworonoga do siebie, pokazujemy mu smakołyk, ale nie pozwalamy się do niego za bardzo zbliżyć. Kiedy pies patrzy nam prosto w oczy, chwalimy go i nagradzamy ową przekąską. Natomiast gdy mówimy o karceniu szczeniaka, to powinno być ono dostosowane do jego psychiki, gdyż niektóre psy są bardzo wrażliwe i kara może przynieść więcej szkody niż korzyści.

Oprócz tego, ważną rolę odgrywa pielęgnacja szczeniąt, które są ciekawe świata, w związku z czym często się brudzą i należy je regularnie kąpać oraz szczotkować. Ponadto, wskazane jest obcinanie pazurków. Kolejną sprawą godną poruszenia jest przygotowanie mieszkania na przybycie malutkiego pieska. Przede wszystkim, trzeba z niego usunąć niebezpieczne przedmioty, którymi piesek mógłby sobie zrobić krzywdę. Niełatwym też zadaniem jest nauka czystości, w tym celu wyznaczamy szczeniakowi jedne miejsce, w którym może się załatwiać. Nie zapominamy również o wydzieleniu szczeniakowi własnego kącika, który będzie jego azylem.