Ceny i rodzaje terierów

przez | 21 sierpnia, 2019

Ceny i rodzaje terierów

Piękne teriery to wspaniałe psy myśliwskie, które swą nazwę zawdzięczają Rzymianom. Otóż, podczas pierwszej inwazji na Wyspy Brytyjskie nazwali je terrati od łacińskiego słowa ‘terra’ ziemia, dlatego że te psy używane były do polowania na zwierzęta kryjące się w norach, jak np. borsuki, lisy czy króliki. Na uwagę zasługuje fakt, iż od lat uważane za jedne z najodważniejszych psów, które są specjalistami w wyszukiwaniu zwierzyny ukrywającej się pod ziemią.

Poza tym, są typem indywidualisty, gdyż po wejściu do mokrej i ciemnej nory są zdane tylko na siebie i często toczą tam walkę na śmierć i życie, np. z lisem. Obecnie, większość terierów nie pełni już funkcji psa myśliwskiego, bowiem częściej są zwierzakami rodzinnymi i towarzyszącymi, choć w dalszym ciągu mają w zwyczaju obwąchiwać każdą norę, znajdującą się na ich drodze. Trzeba podkreślić, iż współcześnie możemy wymienić wiele rodzajów psów zaliczanych do rasy terierów. Z pewnością, do jednych z najpiękniejszych należy terier szkodzi. Przede wszystkim, jest to niewielki piesek, który nie lubi, gdy ktoś nim dyryguje. Ponadto, od swych właścicieli wymaga królewskiego traktowania nie łatwo ustępuje, nawet swej rodzinie. Niegdyś teriery szkockie pełniły funkcję norowca, a obecnie często wcielają się w rolę domowego pupila. Należy zaznaczyć, że szczeniaki są niezwykle wrażliwe i milutkie, zaś dorosłe okazy mogą przestraszyć swym wizerunkiem.

Nie mniej śmiały jest terier irlandzki, który w czasie I i II wojny służył jako pies wartowniczy i łącznościowy. Wyróżnia się ogromną odwagą, jest nieustępliwy, w związku z czym idealnie naddaje się na psa obronnego, gdyż zawsze jest gotów bronić swojej rodziny, nawet za cenę własnego życia. Warto podkreślić to, że urodzonym myśliwym jest także terier australijski. Otóż, został on stworzony przez hodowców psów głównie do zwalczania gryzoni i królików. A, co ciekawe ten zwierzak świetnie sobie radzi również w starciu z wężami. Cechuje się też wielką inteligencją oraz wesołym usposobieniem, dlatego jest idealnym towarzyszem także dla dzieci i rewelacyjnie się sprawdza w roli psa stróżującego. Nie możemy tu pominąć yorkshire teriera, który wyróżnia się swym niewielkim wzrostem. Należy zaznaczyć to, iż te maleńkie pieski są niezwykle żywiołowe, pewne siebie, lojalne, wesołe i szybko się przystosowują do nowych warunków życia. Oprócz tego, warty wspomnienia jest również airedale terier, który uważany jest za króla tej rasy. Przede wszystkim, jest największy spośród wszystkich terierów i jest niesamowicie wszechstronny. Używa się go nie tylko do polowań na wydry, ale i do tropienia grubej zwierzyny.

Oczywiście, można by tu wymienić jeszcze wiele rodzajów terierów, ale te wspomniane powyżej są najładniejsze i najbardziej znane. Natomiast ich cena jest uzależniona od rodzaju pieska, wieku, ale przeciętnie za rasowego zwierzaka z rodowodem trzeba zapłacić co najmniej 400-500 złotych.