Alaskan Klee Kai

przez | 26 marca, 2015

Alaskan Klee Kai

Alaskański Klee Kai jest rasą północną należącą do rodziny szpiców. Nazwa „Klee Kai” wywodzi się z języka Eskimosów, gdzie oznacza mały pies. Rasa ta została stworzona, by otrzymać mniejszą wersję Alaskan Husky.

Rasa ta została stworzona w Wasilla, (Alaska) w połowie lat 70. XX wieku przez Lindę S. Spurlin, zainspirowaną przypadkowo skojarzonym Alaskan Husky z małym psem. Utworzono ją na bazie syberyjskiego i alaskańskiego husky oraz Schipperke i amerykańskiego psa eskimoskiego tak, aby zmniejszyć rozmiar psów jednocześnie unikając karłowatości. Pierwotnie rasa nazywała się „Klee Kai”; następnie z przyczyn politycznych w 1995 r. rozdzieliła się na „Alaskański Klee Kai” i „Klee Kai”. W 2002 r. rasa została z powrotem ujednolicona pod nową nazwą. United Kennel Club uznał tę rasę pod koniec lat 90. XX wieku.

Alaskańskie Klee Kai są bardzo energiczne, przez co nie nadają się dla wszystkich. Jednak w odpowiednich warunkach są wspaniałymi towarzyszami. Są przyjacielskie, wobec obcych odnoszą się z rezerwą. Rasa ta nie ma większych kłopotów ze zdrowiem. Ze względu na swoje rozmiary mogą być trzymane w mieszkaniu pod warunkiem, że zostanie im zapewniona odpowiednia, codzienna dawka ruchu. Powinny być regularnie szczotkowane. Żyją do 14 lat