SZNAUCER ŚREDNI

przez | 17 marca, 2015

SZNAUCER ŚREDNI

Jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera, sznaucera i psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich wraz z innymi rasami.Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera w podsekcji sznaucerów. Sznaucery pochodzą ze znanych z hodowli owiec i bydła obszarów Bawarii i Witembergii na południu Niemiec, gdzie można natrafić na wzmianki o średnim sznaucerowatym psie już w XVI w. Dawniej dotrzymując kroku koniom, towarzyszył dyliżansom w długich trasach, potrafił także zwalczać plagę myszy i szczurów w miastach. Zyskał uznanie, bo łatwo go było szkolić, a praca z nim należała do przyjemności.

Jest to pies stróżujący i towarzyszący. Energiczny i pojętny, niezawodny stróż i obrońca, wymaga jednak zdecydowanego podejścia.

Okrywa włosowa szorstka, twarda, gęsta. Składa się z gęstego podszerstka i włosa okrywowego. Cechami charakterystycznymi są broda na kufie i krzaczaste brwi. Najczęstsze umaszczenie to pieprz i sól, rzadziej całkowicie czarne. Białe plamy na głowie, piersi i kończynach są niepożądane.

Konieczność systematycznego trymowania sierści.