Koci katar objawy

przez | 20 czerwca, 2017

CHOROBY DRÓG ODDECHOWYCH

U kotów tego typu schorzenia są często pochodzenia wirusowego, chociaż mogą też występować inne czynniki powodujące infekcję.

ZAKAŹNE ZAPALENIE NOSA I TCHAWICY, CZYLI KOCI KATAR

Wywołują go dwa wirusy: Herpes i Calici. Rozróżnienie, czy chorobę wywołuje wirus Herpes czy Calici jest bardzo trudne, ponieważ objawy w obu przypadkach są bardzo podobne, z tym że choroba wywołana wirusem Calici ma łagodniejszy przebieg, natomiast spowodowana wirusem Herpes jest groźniejsza w skutkach. Leczenia swoistego nie ma. Zapobiega się jej przez odpowiednie szczepienie.

Typowe objawy kociego kataru to utrudniające jedzenie owrzodzenie języka, łzawienie oczu oraz wyciek z nosa. temperatura do 40° C, depresja i odwodnienie. Chociaż oba wirusy nie żyją długo w środowisku, mogą jednak szybko rozprzestrzenić się przez unoszenie się w powietrzu kropelki wydzieliny, wydostającej się wskutek kichania zarażonych kotów.

Koty po przechorowaniu stają się nosicielami tych chorób i stanowią zagrożenie dla kotów, które nie były szczepione. Zwierzęta takie należy izolować. Wskaźnik śmiertelności jest różny, najwyższy bywa wśród kociąt i starszych wiekiem kotów.