Przyzwyczajenie psa do obroży i smyczy

przez | 15 marca, 2015

Przyzwyczajenie psa do obroży i smyczy
Zanim pies zacznie chodzić na spacery, musi być przyzwyczajony do smyczy. Oswajanie z nią rozpoczynamy wkrótce po odsadzeniu, najpierw przymierzając obrożę, którą pozostawiamy na szczeniaku przez kilka minut. Jeśli zrobimy to w czasie, gdy uwagę szczeniaka łatwo odwrócić, wtedy łatwiej zniesie tę niedogodność niż wtedy, gdy pozwalamy mu ostro protestować i próbować zdjąć obrożę z szyi.

Korzystne do nauki chodzenia na smyczy są momenty przed podaniem posiłku. Do pierwszych prób, które nie mogą trwać za długo, należy użyć lekkiej smyczy. Każda lekcja powinna być przyjemnością i dla psa, i dla właściciela. Właściwe zachowanie należy nagrodzić, ale kiedy pies jest bardzo oporny, można wstrzymać podanie jedzenia, karmiąc go dopiero wtedy, gdy zaakceptuje obrożę.

Pies przyzwyczajony do obroży i smyczy może rozpoczynać krótkie spacery. Muszą się one ograniczać do ogrodu lub najbliższego otoczenia domu aż do czasu, gdy seria szczepień ochronnych zostanie zakończona i pies będzie mógł bezpiecznie wychodzić na ulicę.