Jamthund

przez | 31 marca, 2015

Jamthund

Pochodzenie: Szwecja

Użytkowanie: pies do polowań na łosie.

Klasyfikacja FCI: grupa 5 – szpice i psy ras pierwotnych, sekcja 2 – nordyckie psy myśliwskie. Poddawany próbom pracy tylko w krajach północnych (Szwecja, Norwegia, Finlandia).

Wygląd ogólny: Jamthund jest dużym szpicem, ze stojącymi, spiczastymi uszami i noszonym na grzbiecie dobrze, choć nie ciasno zwiniętym ogonem. Tułów silny, zwarty, ale zarazem elastyczny, suchy i o dobrej postawie; nie może sprawiać wrażenia długiego i ciężkiego. Pies ma być odważny, energiczny, a zarazem spokojny.

Głowa: Wydłużona, sucha, stosunkowo szeroka między uszami.
Czaszka lekko wysklepiona.
Stop wyraźny, choć nie ostro zaznaczony.
Policzki płaskie.
Kufa nieco krótsza od czaszki. Szersza przy nasadzie, zwęża się równomiernie, lecz nieznacznie ku przodowi. Ani z boku, ani z góry nie może wyglądać spiczasto. Grzbiet nosa prosty, szeroki i silny z szerokim lustrem.
Fafle dobrze przylegają do szczęk.

Zęby: siekacze górne szczelnie przylegają do siekaczy dolnych.

Uszy osadzone wysoko, sztywno stojące, spiczaste i ruchliwe.
Długość uszu trochę większa od szerokości nasady. Wewnętrzna strona ucha gęsto owłosiona.

Oczy brązowe, nie wyłupiaste. Spojrzenie żywe i jednocześnie spokojne. Oczy lekko owalne.

Szyja: długa, sucha, mocna, dobrze noszona.

Tułów: Suchy i mocny. Długość tułowia nieco większa od wysokości W kłębie. Grzbiet prosty, od kłębu opada lekko w stronę zadu. Lędźwie dobrze wykształcone i szerokie. Zad szeroki i tylko nieznacznie opadający.
Klatka piersiowa głęboka i dobrze wysklepiona. Brzuch nieznacznie podciągnięty.

Kończyny: Suche, proste i mocne. Łopatki długie, ustawione ukośnie. Łokcie dobrze przylegają do klatki piersiowej. Kończyny tylne oglądane od tyłu równoległe i proste, widziane z boku wyraźnie kątowane w stawie kolanowym i skokowym. Stopy mocne, proste, lekko podłużne ze zwartymi palcami.

Ogon: Wysoko osadzony, średniej długości i równomiernie gruby. Gęsto owłosiony, jednakże bez chorągwi. Dobrze zwinięty, noszony nad grzbietem lub na grzbiecie.

Okrywa włosowa:
Włos:
Złożony z długich, mocnych, dość przylegających włosów okrywowych oraz z krótszego, miękkiego, jasnego, najlepiej kremowego podszerstka. Na głowie i przedzie nóg włos jest krótki i gładki, natomiast na piersi, szyi, ogonie, z tyłu przednich kończyn i na udach dłuższy.
Umaszczenie: Ciemno- lub jasnobrązowe. Jasnoszare lub kremowe znamiona na kufie, policzkach i podgardlu nadają psu charakterystyczny wygląd. Takie same znamiona mogą występować na brzuchu, nogach i spodzie ogona.

Wielkość: Wysokość w kłębie: psy 58 – 63 cm, suki 55 – 58 cm.