Szelki czy obroża

przez | 4 lutego, 2019

SZELKI CZY OBROŻA?

Sprawdź, jak bezpiecznie wyprowadzić psa na spacer!

Miski, piłeczki, legowisko, sznury, gumowe kaczki, smycz… i w końcu: szelki czy obroża? Każdy, kto zamierza przyjąć czworonożnego przyjaciela pod dach, prędzej czy później zada to pytanie. 

Oba rozwiązania mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników – warto się dobrze zastanowić przed wyborem.

Ważna decyzja

Jedni twierdzą, że obroża dla psa może uszkodzić tchawicę przez nieumyślne podduszenie. Inni z kolei przekonują, że to szelki są niebezpieczne, rzekomo bowiem powodują krzywienie się kości i uciskają klatkę piersiową psa. Z szelek ma być trudniej uciec sprytnemu psiakowi, a z kolei w obroży łatwiej odwrócić uwagę psa, gdy… powiedzmy, że pcha nos w nie swoje sprawy. Próbował ktoś kiedyś odciągnąć 40-kilogramowego owczarka niemieckiego od zjedzenia śmieci, ciągnąc go za szelki? Bywa, że takiej próby nawet nie zauważa.

Tymczasem decyzję trzeba podjąć, w mieście psa bowiem dobrze jest prowadzić na smyczy. Warto więc w takim momencie uświadomić sobie, że odpowiedzią na pytanie, co lepsze szelki czy obroża, jest temperament psa oraz charakter spaceru.

Do człapania i na szkolenie

Nie jest tajemnicą, że nad dużym i żywiołowym psem trudno będzie zapanować, gdy będzie w szelkach. Małe pieski, które nierzadko bywają agresywne, także mogą się zupełnie nie przejąć próbą korekty zachowania, kiedy będą mieć na sobie szelki. W przypadku treningu posłuszeństwa skutecznym rozwiązaniem jest obroża.

Jeśli jednak pies nie wykazuje żadnych skłonności i nie jest agresywny na smyczy, a spacery raczej nie przynoszą niespodzianek, to warto zastanowić się nad szelkami. To dobry wybór zarówno na wycieczkę górską, jazdę rowerem z psem, jak i leniwe człapanie po parku. Zwłaszcza gdy piesek ma delikatną szyję i kręgosłup.

A może jedno i drugie?

Pies doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co ma na sobie. Warto to wykorzystać! Jeśli pies nauczy się, że w obroży może spodziewać się szkolenia, to mając ją na szyi, będzie zachowywał się spokojniej oraz czujniej. Z kolei szelki mogą być zapowiedzią aktywnego spaceru.

Wskazówka
Postaw na sprzęt dobrej jakości. To gwarancja, że zwierzak będzie bezpieczny, a obroża czy szelki będą spełniać swoje zadanie. Ponadto, na dłuższą metę może okazać się to wybór korzystniejszy finansowo. Dobry sprzęt jest trwalszy, jego żywotność jest dłuższa. Będą to więc akcesoria, które będą mogły służyć nawet przez lata.