Amerykański kot szorstkowłosy

przez | 3 kwietnia, 2010

Amerykański kot szorstkowłosy

Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone Początki rasy    1966
Inna nazwa    brak
Waga    3,5-7 kg
Długość życia    15 lat
Charakter    wesoły i    uczuciowy

Amerykański kot szorstkowłosy jest jednym z nielicznych gatunków kotów, które nie lubią stałej dbałości o ich futro – ich szorstkowłosa sierść jest niezwykle delikatna i łatwo ją uszkodzić, jeżeli czesze się ją zbyt mocno.

Kędzierzawe koty szorstkowłose należą do prawdziwie dystyngowanej i dość rzadkiej grupy zwierząt, odkrytej w marcu 1966 r. na farmie Council Rock w Veronie, w stanie Nowy Jork. Szanowany hodowca byków Nathan Mosher był właścicielem dwójki zwyczajnych, nierodowodowych kotów krótkowłosych, zwanych Bootsi i Fluffy. Pewnego dnia ta para stała się dumnymi rodzicami szóstki małych kociąt. Jedno z nich, później nazwane Adamem, było ciekawym, biało-rudym samcem, o skąpym futerku, które zwijało się sprężyście w loki wokół wąsów na nosie.
Wieści o narodzinach niezwykłego kocięcia dotarły do Joan 0’Shea, miejscowej hodowczyni kotów syjamskich, hawajskich i rexów. Po długich negocjacjach przekonała Moshera, aby rozstał się ze swoim 10-tygodniowym kociątkiem. Połączenie Adama z brązowo-białą, pręgowaną kotką sprowadziło na świat następne dwa biało-rude, kędzierzawe kocięta. Do 0’Shea dołączyło dwoje kolejnych hodowców, Madeline i Bill Beckowie, i razem zaczęli promować tę niezwykłą odmianę. To dzięki nim została ona sklasyfikowana w 1967 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów.

Amerykańskie koty szorstkowłose są miło usposobione i mają ciepłą i kochającą osobowość, chociaż nie są szczególnie skłonne do przytulania się. Są pełne wigoru i rozbrykane, ale nie mają skłonności do bycia nadaktywnymi. Kochają angażować się w każdy aspekt ludzkiego życia. Chociaż są wyjątkowymi towarzyszami, należy mieć na uwadze, że nie lubią być noszone i przytulane.