Obroże i smycze

przez | 15 marca, 2015

Obroże i smycze
Dla każdego psa jest potrzebna odpowiednia obroża i smycz. Istnieje wiele typów obroży, jednak prosta, dobrze pasująca do rozmiaru szyi skórzana obróżka jest najlepsza na każdą okazję. Łańcuszek albo szelki nie są pod żadnym względem lepsze od zwykłej, skórzanej obroży, a jeżeli nie używa się ich prawidłowo, mogą być mniej wygodne lub niebezpieczne.
Kiedy kończy się okres karmienia przez matkę i szczenię nieco podrośnie, powinno być przyzwyczajone do lekkiej, ale dobrze dopasowanej obroży.
Szczenięta prawie zawsze reagują na założenie obróżki zapieraniem się i ciągnięciem do tyłu. Obroża nie może być więc zbyt luźna, żeby nie zsunęła się przez głowę. Nie może też być zaciśnięta za mocno. Różnica między obrożą dobrze pasującą a za luźną i za ciasną jest nieznaczna i dlatego trzeba codziennie przed spacerem sprawdzać jej obwód.
Jeżeli kilka szczeniaków przebywa razem, może się zdarzyć, że rodzeństwo pogryzie sobie nawzajem obroże. Dlatego przed wyjściem należy sprawdzić ich stan.
Smycze, tak jak obroże, mogą być skórzane lub metalowe. Smycze skórzane są wygodne i w większości wypadków zupełnie wystarczają. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość ich szybszego zniszczenia. Smycz, która nagle zerwie się na ulicy, może stać się przyczyną nieszczęścia i dlatego trzeba ją dokładnie obejrzeć- przed każdym wyjściem.
Wyprodukowano wiele typów zaczepów łączących smycz z obrożą. Istnieje zawsze pewne niebezpieczeństwo, że pies może skaleczyć sobie nimi skórę pomiędzy palcami podczas zabawy smyczą. Dlatego smycz w czasie spaceru nie powinna zwisać luźno przy łapach. Zabawa może się też zakończyć nieprzyjemną sytuacją, kiedy nagle się zorientujemy, że pies, nie reagując na nasze wołanie, szybko oddala się ze smyczą w pysku.
O wiele bardziej przydatna od smyczy skórzanej jest smycz samoczynnie wydłużająca się. Daje ona psu możliwość poruszania się po znacznie większej przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu nad nim kontroli. W razie niebezpiecznej sytuacji właściciel bardzo szybko skraca smycz i pies jest już pod bezpośrednią opieką.