Cavalier King Charles Spaniel

przez | 23 marca, 2015

Cavalier King Charles Spaniel

Pochodzenie: Wielka Brytania

Wygląd ogólny: Żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny z miłym wyrazem.

Charakterystyka: lubiący zabawę, przywiązany, pozbawiony lęku.
Temperament: wesoły, przyjacielski, pozbawiony agresji, nieskory do nerwowości.
Głowa i czaszka: czaszka prawie płaska miedzy uszami, płytki stop. Długość kufy od stopu do czubka nosa około 3,8 cm. Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, bez niedopigmentowanych plam. Kufa zwężająca się. Wargi dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe. Twarzoczaszka dobrze wypełniona miedzy oczami. Niepożądana jakakolwiek tendencja do wąskiej kufy (bekasi pysk).
Oczy: duże, ciemne, okrągłe lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.
Uszy: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.
Pysk: szczęka i żuchwa mocne, z doskonałym zgryzem nożycowym tj. górne zęby ściśle zachodzące na dolne, ustawione prostopadle do szczęki i żuchwy.
Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata.
Kończyny przednie: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym kośćcem.
Tułów: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany. Grzbiet prosty.
Kończyny tylne: nogi o umiarkowanie silnym kośćcu, dobrze kątowany staw kolanowy – bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego podstawiania kończyn.
Łapy: zwarte, wysklepione i mocno owłosione.
Ogon: długość ogona w proporcji do ciała, mocno osadzony, noszony wesoło lecz nigdy zbytnio powyżej linii grzbietu. Może być skrócony. W takim wypadku usuwa się nie więcej niż jedną trzecią długości ogona.
Ruch: swobodny, elegancki, z mocna akcją kończyn tylnych. Kończyny przednie oglądane z przodu i z tyłu poruszają się równolegle.
Szata: długa, jedwabista, zupełnie bez loków. Lekka falistość dopuszczalna. Obfite pióra. Zupełnie nie trymowana.
Maść. Uznane umaszczenia:
1.     czarne podpalane: kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.
2.     Ruby: Jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.
3.     Blenheim: Głęboki, kasztanowo-rudy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowo białym tle. Znaczenia na głowie symetryczne, z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).
4.     Trójkolorowe: czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu , na wewnętrznej stronie kończyn i na spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.
Wielkość: waga 5,4 – 8 kg. Pożądany jest pies mały, proporcjonalny, mieszczący się w tym przedziale wagowym.
Wady: jakiekolwiek odstępstwo od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna stać w proporcji do jej stopnia.