Pies a dziecko

przez | 21 sierpnia, 2017

Pies a dziecko

Dom moich rodziców był duży i stał na skraju lasu, nieco na uboczu. Gdy byłam małą dziewczynką, zawsze bałam się kiedy rodzice gdzieś wychodzili. W sieni musiało się wtedy ciągle palić światło, a w pokoju cicho grać radio.

Przed pójściem spać zaglądałam pod łóżko i do szafy czy nie ukrywa się tam jakiś włamywacz. Któregoś dnia ojciec podarował mi dwa owczarki.

Od tego czasu wszystko uległo zmianie. Wreszcie nie musiałam się w nocy niczego obawiać bo Alf i Ajax spały przy moim łóżku. I jako dwunastolatka nauczyłam się wielu ważnych rzeczy, które przedtem przychodziły mi z dużą trudnością, a mianowicie odpowiedzialności, wytrwałości, cierpliwości i punktualności. Niezależnie od tego, czy padał deszcz, czy śnieg i czy miałam na to ochotę, czy nie, wyprowadzałam Alfa i Ajaxa na spacer, zawsze o tej samej porze pomagałam w karmieniu psów, szczotkowałam je i sprzątałam ich zagrodę.

Historia ta na pewno nie jest przypadkiem odosobnionym. Psycholodzy np. zalecają obecnie podarowanie psa dzieciom rozwiedzionych rodziców, a także dzieciom chorym i kalekim.

Idealny pies dla dzieci musi łączyć w sobie wiele zalet. Musi więc być idealnym towarzyszem zabaw, kolegą, który wiele potrafi znieść, a także nie wykazuje agresywności, nerwowości, wrażliwości na hałas i nie jest nadmiernie pobudliwy. Pewne rasy uważane są za szczególnie lubiące dzieci. Są to: boksery, złote retrievery, labradory, brodacze monachijskie, airedale terriery i west highland white terriery, bobtaile, kromfohrlandery, dalmatyńczyki, King Charles i cocker-spaniele. Jeśli do towarzystwa dzieci wybierzemy mieszańca, to należy wcześniej dowiedzieć się jakimi cechami odznaczali się jego rodzice lub inaczej, jakich rysów charakteru psa możemy się spodziewać.

W jakim wieku jest dziecko nie jest ważne, kiedy pies zjawia się w domu, gdyż odpowiedzialność za niego należy zawsze do dorosłego. To on musi nauczyć dziecko stałych zasad postępowania z psem. Dziecko natomiast, odpowiednio do swego wieku, powinno w coraz większym stopniu przejmować obowiązki związane z opieką nad psem, tj. kupować mu pokarm, karmić go, szczotkować i wychodzić z nim na spacer.

Psa trzeba nauczyć respektowania dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużego psa. Inaczej może się zdarzyć, że zwierzę po prostu ciągnie dziecko przez ulicę – a to może już mieć fatalne skutki.