TOSA

przez | 17 marca, 2015

TOSA

Tosa lub Tosa Inu – jedna z ras psów, należąca według klasyfikacji FCI do grupy II. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.

Tosa Inu wywodzą się z Japonii, gdzie były wykorzystywane do walk psów. Walki te miały szczególnie długą tradycję na wyspie Shikoku. Tosy powstały ze skojarzeń japońskich szpiców bojowych z europejskimi mastifami i buldogami. Uzyskano psa ostrego i ciężkiego. W walce psy nie zagryzały się nawzajem, a dążyły do obezwładnienia przeciwnika. Były dyskwalifikowane za szczekanie, a walkę kończono, gdy któreś zwierzę zostało zranione do krwi. W 1910 walki zostały zakazane i rasa była zagrożona wymarciem. Po II wojnie światowej Tosy były także krzyżowane z Dogami de Bordeaux oraz dogami niemieckimi i bernardynami.

Psy rasy Tosa Inu są nieustraszonymi wojownikami. Dlatego muszą być od szczenięcia starannie socjalizowane, aby nie wyrosły na psy nieprzewidywalne. Tosę trzeba wychowywać łagodnie, ale konsekwentnie. Należy poświęcać czas na regularne, ale nieobciążające zbytnio spacery, ponieważ psy te mają mnóstwo energii. W żadnym wypadku nie wolno zachęcać ich do agresywnych zachowań, gdyż nieokiełznane są niebezpieczne nawet dla właściciela.
Rasa ta znajduje się na polskiej liście ras uznawanych za agresywne

Tosy żyją około 10-12 lat. Ze względu na dużą masę są narażone na dysplazję stawów biodrowych i skręt żołądka (powinny odpocząć przynajmniej godzinę po posiłku).

Psy tych ras w USA uznawane są za dobrych opiekunów i terapeutów dla autystycznych dzieci.