Likwidowanie cyklu rozrodczego sterylizacją albo kastracją

przez | 29 marca, 2015

Likwidowanie cyklu rozrodczego sterylizacją albo kastracją

Najbardziej skutecznym sposobem zlikwidowania cyklu rozrodczego kotki jest zabieg zwany sterylizacją albo kastracją. Jeśli jednak chcemy, aby nasza kotka rodziła i szukamy tylko sposobu wyeliminowania w jakimś czasie rui, regulacja za pomocą środków farmakologicznych jest odpowiedniejsza. Należy sprawę omówić z lekarzem, który doradzi nam najlepszy z dostępnych środków, ponieważ niektóre z nich mogą mieć działanie uboczne, oczywiście przez pewien okres.
Kastracja kotek polega na usunięciu zarówno jajników, jak i macicy. Najlepiej przeprowadzić zabieg przed osiągnięciem przez kotkę dojrzałości płciowej, w szóstym miesiącu życia. Jeśli mamy kotkę już dojrzałą i objawia ona właśnie oznaki rui, lekarz weterynarii zapewne poradzi nam zaczekać, aż ruja minie. Chodzi bowiem o to, że hormony oestrogenu wzmagają dopływ krwi do macicy, więc jeśli przeprowadza się w takim okresie zabieg kastracji, upływ krwi może być znaczny.
Kastracja jest w zasadzie bezpiecznym zabiegiem.
Nacięcie wykonuje się zazwyczaj z boku, po wygoleniu kawałka okrywy włosowej. Jedynym przeciwwskazaniem jest otyłość kotki, ponieważ szwy mogą popękać opóźniając proces gojenia.
Dobrze jest przetrzymać kotkę w domu przez parę dni. Powinno to zapobiec robieniu przez nią gwałtownych skoków i wyciąganiu szwów z rany. Gojenie następuje na ogół szybko i po tygodniu od operacji można już zdejmować szwy. Szwy powinien zdjąć lekarz weterynarii.

Kastracja kocura jest znacznie prostszym zabiegiem.
Niektórzy właściciele kotów wolą zaczekać nieco dłużej z przeprowadzeniem tego zabiegu, ponieważ hormon męski – testosteron, kształtuje wygląd kota. Usunięcie jąder przed osiągnięciem dojrzałości płciowej kota jest niewskazane.
Zazwyczaj dorosłe koty kastruje się w czasie wyciszenia, to jest późną jesienią lub wczesną zimą.
Koty obu płci po kastracji mogą wykazywać skłonność do otyłości, trzeba wtedy koniecznie wprowadzić zmiany w składzie ich pożywienia Ogólnie biorąc, kastracja sprawia, że kot przeżywa mniej stresów co zapewne spowoduje, że będzie żył dłużej. Także i ludzie z najbliższego otoczenia będą z pewnością lepiej do kota nastawieni, kiedy ustaną wszelkie niedogodności, jakie istniały przed dokonaniem zabiegu kastracji.