Nauka czystości psa – załatwiania

przez | 15 marca, 2015

Nauka czystości psa
Szczenięta dużo śpią. Prawie zawsze po obudzeniu pragną się załatwić – i tu zaczyna się nauka czystości.
Nie trzeba przeszkadzać szczenięciu od razu po przybyciu do nowego miejsca, gdyż spotyka tu wiele rzeczy, z którymi musi się zapoznać: dlatego najlepiej pozwolić mu odpocząć i zaspokoić pierwszą ciekawość. Dzieci powinno się powstrzymać od zwracania zbytniej uwagi na szczenię i noszenia go na rękach.
Dobrym początkiem jest umieszczenie zagródki lub legowiska w spokojnej części domu. gdzie rozpoczniemy naukę. Gdy szczenię się obudzi, trzeba je podnieść i umieścić w miejscu, w którym ma się załatwiać, np. w ogrodzie.
Możemy też uczyć szczeniaka korzystania z gazet, zanim będzie można wynosić go na zewnątrz. Właściciel musi działać szybko, aby liczbę „wypadków” ograniczać do minimum. Czas pomiędzy wykazaniem chęci zrobienia siusiu a załatwieniem się jest bardzo krótki, ale nawet dziecko szybko uczy się zauważać oznaki niepokoju szczenięcia i reagować na nie.
Na właścicielu spoczywają też dwa inne obowiązki. Pierwsze to wydanie krótkiego polecenia, składającego się z jednego lub dwóch krótkich słów. Wyrazy: „zrób siusiu” albo „teraz” będą dla psa czytelne, ponieważ użyte słowa nie mają znaczenia, muszą tylko być krótkie i takie same za każdym razem. W ten sposób pies nauczy się załatwiać potrzeby na polecenie, co okaże się później bardzo wygodne.
Drugim obowiązkiem opiekuna Jest pozostanie przy szczenięciu do czasu, aż skończy się załatwiać, a następnie nagrodzenie go tak, aby wiedziało, że zachowało się właściwie. Nagroda nie musi być duża, ponieważ psy szybko uczą się rozróżniać, czy to, co zrobiły, spotyka się z akceptacją czy leż dezaprobatą, powinna jednak zawsze łączyć się z pochwałą. Wyrażenie zadowolenia nic nie kosztuje: obu stronom może natomiast sprawić wiele radości.

Nauka czystości jest zadaniem, którego nie można odłożyć na później. Wczesne uświadomienie psu jego podstawowych obowiązków jest bardzo korzystne, a jeśli zostanie zaniedbane, nauczenie go porządku później może być trudne lub wręcz niemożliwe. Brak pewności, czy możemy liczyć na czystość psa, sprawi, że będziemy ograniczali wizyty u znajomych i spacery, aby uniknąć kłopotów.

Sekretem powodzenia nauki, prócz wczesnego jej rozpoczęcia, Jest codzienne powtarzanie, niezależnie od zdarzających się czasem niepowodzeń. Gdy ustalimy rutynowe postępowanie, niepowodzenia będą się pojawiały raczej z powodu zaniedbań właściciela, niż nieodpowiedniego zachowania psa.