Kot burmilla

przez | 4 kwietnia, 2012

Kot burmilla

Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy    1981
Inna nazwa    azjatycki kot cieniowany
Waga    4—7 kg
Długość życia    ponad 15 lat
Charakter  umiarkowany, choć potrzebuje uwagi

Jego nazwa jest skrzyżowaniem stów: burmese (burmański) i chinchilla (szynszylowaty). O mały włos nie nazwano ich… chińczykami (Chinese).

Często mówimy, że wypadki się zdarzają, jednak nie zawsze musi to oznaczać coś złego. W 1981 r. dwa koty będące własnością Mirandy Bickford-Smith – szynszylowy Jemari Sanąuist i samiczka burmańska Bambino Lilac Faberge zapałały do siebie uczuciem, w wyniku czego przyszły na świat kocięta o ciałach odziedziczonych po burmańskiej matce i delikatnym, nakrapianym, srebrnym futerku po ojcu. W czterech nowo narodzonych kociętach bardzo szybko dostrzeżono potencjał do założenia nowej hodowli i tak w 1964 r. powstała nowa rasa kota burmilla. Oficjalnie gatunek ten został zarejestrowany wr 1995 r.

Charakter kota burmilla to mieszanka odziedziczona po rodzicach – jest mniej gwałtowny niż kot burmański, ale bardziej aktywny i wścibski niż szynszyla. Oboje są dość głośni i wiernie podążają za swoim panem w poszukiwaniu uwagi, która ich zdaniem im się należy. Uwielbiają towarzystwo dzieci i wir zabawy, a pojedzeniu lub gdy są w odpowiednim nastroju, udają się na spokojny wypoczynek w zacisznym miejscu.