Rosyjski toy terier

przez | 16 marca, 2015

Rosyjski toy terier

Wygląd ogólny: Maleńki, zwinny, elegancki piesek, wysokonożny o wymiarach mieszczących się w kwadracie. Jego kościec jest delikatny, a umięśnienie suche. Istnieją dwie odmiany, które różni rodzaj szaty: gładkowłosa i długowłosa. Odmienność płciowa jest niezbyt wyraźnie zaznaczona, gdy patrzymy na budowę i kształt osobnika. Silne różnice występują natomiast w charakterze psa i suki.
Wysokość w kłębie: 18-26 cm. Dopuszczalna do 28 cm.
Cechy charakteru: piesek aktywny, pełen radości życia, nie jest tchórzliwy ani złośliwy.
Głowa: maleńka, wytworna, umiarkowanie szeroka, policzki nie wyraźnie odznaczone.
Mózgoczaszka lekko zaokrąglona, łuki nadoczodołowe dobrze rozwinięte.
Przełom czołowy wyraźny.
Kufa sucha, szpiczasta, stanowiąca 1/3 ogólnej długości głowy. Wargi cienkie, suche, ciasno przylegające.
Trufla nosowa niewielka, czarna, lub odpowiadająca tonacji umaszczenia. Uszy: duże, cienkie, wysoko osadzone, stojące. Półstojące, załamane są dopuszczalne, ale niepożądane.
Oczy: dość duże, okrągłe, nieco wypukłe, osadzone szeroko i ustawione na wprost. Ciemne. Powieki ściśle przylegające, ciemne, odpowiadające tonacji umaszczenia.
Zęby: niewielkie, białe. Zgryz nożycowy.
Szyja: długa, sucha, wysoko ustawiona, lekko łukowata.
Tułów: zwarty. Linia górna od kłębu po nasadę ogona trochę opadająca. Kłąb zaznaczony. Grzbiet równy i mocny. Lędźwie krótkie, nieco uwypuklone. Zad trochę zaokrąglony i z lekka opadający.
Ogon krótko kopiowany (zostawia się 2-3 kręgi). Pies nosi go wesoło, na linii grzbietu lub powyżej.
Klatka piersiowa owalna w kształcie, umiarkowanie szeroka, sięga łokci. Słabizny dobrze podciągnięte.
Kończyny przednie: oglądane od przodu proste i równolegle ustawione. Kąt łopatki ok. 110- 120°. Łokcie skierowane ku tyłowi, przylegają do tułowia. Długość kończyn przednich jest większa niż połowa wysokości psa w kłębie. Indeks ok. 55 – 58. Śródręcze pionowo ustawione. Łapy nieduże, o kształcie owalnym.
Kończyny tylne: oglądane od tyłu mają być równoległe i rozstawione szerzej niż przednie. Uda średniej długości, ustawione nieco skośnie. Wszystkie kąty kończyn tylnych dobrze zaznaczone. Śródstopia średniej długości, pionowo ustawione.
Ruch: szybki, swobodny, równoległy. Wykrok dość krótki.
Sylwetka psa mało różni się w postawie i w ruchu.
Umaszczenie: każde jednolite, oprócz białego i czarnego. Czarne podpalane, brązowe podpalane lub błękitne z podpalaniem. Nieduże białe znaczenia na piersi i palcach dopuszczalne, ale niepożądane.
Szata: w dwóch odmianach, gładkowłosej i długowłosej.
gładkowłosa: sierść krótka, płasko przylegająca, błyszcząca, bez podszerstka i łysinek,
długowłosa: ciało pokryte umiarkowanie długą (3-5 cm), prostą lub lekko falującą, przylegającą sierścią, która nie zakrywa ważnych konturów tułowia. Włos na głowie, kufie oraz na przedniej stronie kończyn krótki i płasko przylegający. Na tylnej stronie kończyn sierść długa, w kształcie piór, wyraźnie odgraniczonych od zasadniczej okrywy włosowej.
Jedwabista, dłuższa sierść pokrywa łapy. Uszy porośnięte bardzo gęstym i długim włosem, tworzącym frędzle. U dorosłych, ponad 3-letnich osobników frędzle te powinny całkowicie przykrywać zewnętrzny brzeg i koniec uszu. Sierść na tułowiu nie powinna sprawiać wrażenia nastroszonej ani zbyt krótkiej (mniej niż 2 cm).