charakterystyka rasy owczarka niemieckiego

przez | 4 lutego, 2019

CHARAKTERYSTYKA RASY OWCZARKA NIEMIECKIEGO

Pomagają niepełnosprawnym. Służą w policyjnych szeregach, pomagają odnajdywać zaginionych. Grają w filmach i reklamach, ale przede wszystkim – to wspaniałe psy towarzyszące. Te psy popularność swą zawdzięczają niezwykle wysokiej inteligencji, urodzie i temperamentowi. To w dużym skrócie charakterystyka rasy owczarka niemieckiego. Dowiedz się więcej i poznaj cechy tego psa.

 

Owczarek niemiecki
Rasa psa zaliczana do grupy owczarskich i pasterskich. Cechuje się łagodnym usposobieniem, lojalnością, pewnością siebie i inteligencją. Szybko się uczy i jest posłuszny, stąd jest nie tylko dobrym towarzyszem rodziny, ale i psem pracującym. Średnia długość życia owczarka niemieckiego to 10-15 lat. Umaszczenie jest najczęściej czarno-brązowe, masa średnia.

 

Miesięczny, średni koszt utrzymania owczarka niemieckiego – łącznie z wyżywieniem i wizytami u weterynarza – to około 200 złotych. Koszty może zwiększyć tresura w szkole dla psów, wizyty u psiego fryzjera, czy szczepienia w pierwszych tygodniach życia. Ważne, by zdać sobie z tego sprawę przed zabraniem szczeniaka do domu. Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność. Trzeba zadać sobie pytanie, czy jest się w stanie utrzymać finansowo psa oraz czy mamy wystarczająco dużo czasu i energii na spacery. Także w deszczu i śnieżycy.

Zwierzę to nie zabawka, to kolejny członek rodziny.

RASA PSA OWCZAREK NIEMIECKI, CHARAKTER RASY

Charakter owczarka niemieckiego zależy od wielu czynników, jednak kynolodzy na podstawie obserwacji opracowali listę typowych cech. Pies ten uznany jest za czujnego, bystrego i przywiązanego do opiekuna czworonoga. W stosunku do obcych może być nieufny, co ma związek z instynktem obronnym wobec przewodnika. Owczarki niemieckie powinny także umieć dostosować się do każdej sytuacji i chętnie wykonywać polecenia.

Niedopuszczalne jest by owczarek niemiecki okazywał nieuzasadnioną agresję czy niestabilność emocjonalną. Tak się jednak może zdarzyć w wyniku nieprawidłowej socjalizacji czy błędów w wychowaniu. Od najmłodszych lat warto tego psa przyzwyczajać do typowych codziennych sytuacji, obecności innych psów, ludzi i małych dzieci. Inaczej dorosły owczarek niemiecki może stać się nerwowy i lękliwy, co w połączeniu z żywiołowością może dać niebezpieczną kombinację.

Dobrze ułożony owczarek niemiecki lubi kontakt z człowiekiem i jest oddany przewodnikowi. Stąd jest uznawany jest jako rasa podatna na tresurę. Stąd chętnie uczestniczy w różnego rodzaju sportach czy pracy, np. w policji.

CZY OWCZAREK NIEMIECKI TO PIES DLA MNIE?

Ze względu na żywiołowy i towarzyski charakter, ta rasa psa także ma swoje wymagania. Zanim podejmiesz decyzję o adopcji lub kupnie psa, pamiętaj:

 • Owczarek niemiecki POTRZEBUJE kontaktu z człowiekiem. Nie można go zostawiać samemu, ponieważ może mieć to zły wpływ na jego usposobienie. Inne błędy w wychowaniu także będą mocno widoczne, warto więc zastanowić się nad uczestnictwem w profesjonalnych kursach lub tzw. “psim przedszkolu”.
 • Z psem trzeba się obchodzić łagodnie, ale stanowczo. Więcej dowiesz się w dziale Owczarek niemiecki tresura
 • Owczarek niemiecki potrzebuje dużo ruchu. To oznacza konieczność długich spacerów lub biegów. Jest to więc rasa dla osób aktywnych fizycznie lub chociażby z dużym ogrodem.

BUDOWA RASY, FCI

Ogólnie to pies średniej wielkości, pochodzący z Niemiec. Jednak klasyfikacja FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) szczegółowo określa typowe cechy jakie ma rasa psa owczarek niemiecki.

Wzrost Waga
Dla samca: 60-65 cm
Dla suki: 55-60 cm
Dla samca: 30-40 kg
Dla suki: 22-32 kg

owczarek czarny mały

Głowa

Proporcjonalna w stosunku do korpusu (około 40% wysokości w kłębie). Głowa widziana z góry zwęża się od uszu do czubka nosa. Wielkość mózgoczaszki sięga połowy całej długości głowy. Czaszka nie jest zbyt ciężka, a głowa powinna być sucha.

Kufa

Przednia część głowy psa obejmująca trzewioczaszkę, jest mocna. Nos jest prosty; policzki nie wystające, choć lekko zaokrąglone. Wargi są suche, dobrze przylegające do zębów.

Uzębienie

Owczarek niemiecki ma łącznie 42 zęby – 20 w szczęce i 22 w żuchwie. Między zębami nie powinno być szpar, siekacze szczęki i żuchwy dobrze do siebie przylegają. Uścisk szczęki owczarka niemieckiego jest bardzo silny, stąd ugryzienie może być bardzo bolesne.
Szacuje się, że siła uścisku szczęk owczarka niemieckiego wynosi 108 kg. Bez problemu może więc zagryźć ofiarę.
Wady uzębienia owczarka niemieckiego to wszelkie odchylenia od zgryzu nożycowego.

Uszy

Uszy owczarka niemieckiego są wysoko osadzone, szerokie u nasady. Średniej wielkości, stojące, z ostrym wierzchołkiem. Uszy tej rasy nie powinny się załamywać, jest to bowiem postrzegane jako wadę. Podobnie jak osadzenie zbyt niskie lub poziome.
Bywa, że owczarki niemieckie leżąc lub odpoczywając kładą uszy ku szyi. To z kolei jest dla tych psów normalne.

Oczy

Mają kształt migdałów, osadzone lekko pod skosem. Są średniej wielkości, o barwie adekwatnej do umaszczenia. Owczarki niemieckie. mają żywe spojrzenie, które świadczą o jego naturalnym usposobieniu.

Szyja

Prawie zawsze noszona pionowo, owczarki niemiecki unoszą szyję wyłącznie w ekscytacji. Rasa ta nie ma podgardla i luźnej skóry, szyja jest mocno umięśniona.

Tułów

Długość powinna wynosić około 110-117% wysokości psa w kłębie. Górna linia tułowia przebiega od szyi przez wysoki kłąb, prosty grzbiet do lekko opadającego zadu w nasadę ogona.
Owczarek niemiecki ma długi i wyraźny mostek, żebra są wysklepione. Klaska nie powinna być ani beczkowata, ani płaska.

Kończyny

Ta rasa ma dobrze umięśnione i ustawione ukośnie kończyny przednie. Nadgarstki nie są zbyt strone, a przedramię powinno być proste.
Łapa owczarka niemieckiego ma krótkie palce, ściśle zwarte w piąstkę. Pazury są mocne, ciemne i krótkie. Wilcze pazury mogą być przyczyną okaleczenia, ponieważ wymuszają szerokie rozstawienie nóg.
Kończyny tylne: owczarek niemiecki ma szerokie, silnie umięśnione uda oraz mocny staw skokowy.

Ogon

Owczarki niemieckie mają puszyste ogony. W ekscytacji unoszony jest wysoko, mimowolnie się wygina. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla ucinania owczarkom niemieckich ogonów. To niedopuszczalne!

Sierść i maść

Ta rasa psów charakteryzuje się gęstą, prostą i twardą sierścią. Owczarek niemiecki najdłuższe włosy ma na szyi, zdecydowanie krótsze są na głowie, łapach i palcach.
Wyjątkiem jest owczarek niemiecki długowłosy. W tym przypadku sierść będzie długa i miękka.
Maść owczarka niemieckiego najczęściej jest czarnobrązowa lub popielata. Ale do rzadkości nie należy też owczarek niemiecki czarny, wtedy maść psa jest jednolita.

OWCZAREK NIEMIECKI WADY ELIMINUJĄCE

Określenie wady eliminującej u psów oznacza, że czworonóg nie powinien zostać dopuszczony do wystawy lub rozpłodu, o ile linia psów ma zostać uznana za wzorową. Są to:

 • agresywność lub niestabilność psychiczna
 • dysplazja stawu biodrowego
 • zbyt krzywy ogon lub oklapnięte uszy
 • brak w sumie trzech lub więcej zębów, wady zgryzu
 • przekroczenie górnej lub dolnej granicy wzrostu
 • albinizm
 • przedziałek na grzbiecie
 • frędzle z sierści
 • krzywica tułowia lub kończyn, zbyt mocno opadający zad.