Owczarek pikardyjski

przez | 16 marca, 2015

Owczarek pikardyjski

WRAŻENIE OGÓLNE : Pies średniej wielkości, o wyglądzie wiejskim lecz elegancki w kształcie, energiczny, dobrze umięśniony, dobrze zbudowany, wyraz pyska inteligentny, ożywiony i bardzo uważny, o charakterystycznym, przypominającym gyfona wyglądzie.

GŁOWA: Proporcjonalna do wzrostu. Bardzo nieznaczny przełom czołowy w odległości równej od koniuszka nosa i wierzchołka czaszki; czoło dość płaskie, szerokie, ale nie przesadnie. Włos około 4 cm długości, brwi dobrze zaznaczone, nigdy nie zasłaniające oczu.

OCZY : Średniej wielkości, nie wyłupiaste, ciemne; nigdy jasne ani szkliste; koloru mniej lub bardziej ciemnego zgodnego z maścią psa (niezależnie od maści oczy nie mogą jaśniejsze niż orzechowe).

USZY : Umiarkowanej wielkości, szerokie u nasady, osadzone raczej wysoko, nasada przypomina ucho owcy, zawsze naturalnie postawione, koniuszki lekko zaokrąglone; tolerowany jest nieznacznie rozbieżny sposób noszenia uszu.

SZCZĘKI : Mocne, doskonale dopasowane, bez przodo- lub tyłozgryzu. Kufa mocna i niezbyt długa, nigdy szpiczasta. Nos zawsze czarny, wargi ciemne i przylegające, grzbiet nosa prosty. Małe wąsy i bródka.

SZYJA: Mocna i muskularna, znacznej długości, w akcji postawiona i osadzona swobodnie w stosunku do ramion, z dumnie noszoną głową.

TUŁÓW: Klatka głęboka sięgająca do poziomu łokci; obwód klatki piersiowej mierzony bezpośrednio za łokciami musi być większy o 1/5 od wysokości w kłębie; tułów nieznacznie dłuższy od wysokości w kłębie; grzbiet prosty; krzyż mocny; żebra wyraźnie wysklepione w górnej jednej trzeciej oraz stopniowo spłaszczające się ku mostkowi; brzuch lekko podciągnięty; zad zlewa się stopniowo z udem; struktura kości widoczna.

KOŃCZYNY: Łopatka długa i skośna dająca wielką swobodę ruchów; muskularna lecz nie ciężka; kończyny proste i pionowe; kość szczupła; stawy widoczne. Udo długie i dobrze umięśnione. W części górnej raczej długie, kolano mocno zaznaczone; pies nie może być z tyłu prosty, ani też nie może mieć kończyn zbytnio odstawionych, zbyt szerokich ani zbyt wąskich.

ŁAPY: Zaokrąglone i krótkie, zwarte, wysklepione, pazury mocne i koloru ciemnego. Bez ostróg lub dodatkowych palców.

OGON : Owłosiony, włos tej samej długości co na tułowiu. W spoczynku ogon musi sięgać stawu skokowego i wisieć prosto z lekkim zakrzywieniem na końcu; w akcji ogon może być noszony wyżej, lecz nigdy nie może być noszony ponad grzbietem.

SIERŚĆ: włos twardy, półdługi, nie skręcony, nie płaski, musi być szorstki i ostry w dotyku. Długości 5 do 6 cm na całym ciele wraz z ogonem. Podszerstek delikatny i gęsty.

MAŚĆ : Szara, szaro-czarna, szara z czarnymi podkreśleniami, szaro-niebieska, szaro-ruda, jasno- lub ciemno-płowa lub też mieszanka tych odcieni. Nie są dopuszczalne duże białe pasma, nieznaczne białe znaki są dopuszczalne na klatce i na końcach stóp.