Usuwanie kleszczy i pcheł u psa

przez | 22 sierpnia, 2017

Usuwanie kleszczy u psaUsuwanie kleszczy i pcheł u psa

Kto ma psa musi pogodzić się z tym, że czasem mogą go opaść kleszcze lub pchły.

Kleszcze występują najczęściej na początku lata. Trzeba się liczyć z tym, że pies może je mieć po każdym spacerze, zwłaszcza na terenach pokrytych krzakami. Nawet jeśli zaraz po spacerze kontrolujemy sierść psa, to odkrywamy je czasem dopiero wtedy, kiedy nassały się krwi i powiększyły. Najlepiej jest usuwać kleszcze w następujący sposób:

 

• kleszcze ujmuje się w dwa palce, pęsetą czy też szczypczykami do usuwania kleszczy (dostępnymi w sklepach z artykułami dla zwierząt) i wykonuje ruch obrotowy przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Trzeba uważać by nie pozostawić głowy kleszcza w skórze, gdyż wówczas w tym miejscu rozwinie się proces zapalny.

Ważne. Kleszcze wprawdzie nie przenoszą na psa niebezpiecznego dla ludzi kleszczowego zapalenia mózgu, są jednak przenosicielami boreliozy, na którą zapadają również psy. Schorzenie to atakuje skórę i stawy.

Pchły mogą opaść psa o każdej porze roku. Jeśli podczas szczotkowania psa odkryjemy obecność na nim pcheł lub ich odchodów (małe, czarne punkciki zostawiające na wilgotnym papierze czy białej ścierce czerwone ślady), to należy:

• wykąpać psa w specjalnym szamponie lub zapudrować preparatem w proszku,

• wyprać kocyk, na którym pies sypia, a koszyk i znajdujący się w pobliżu dywan posypać preparatem przeciwpchelnym,

• zabiegi te są tylko wówczas skuteczne, jeśli są powtarzane co najmniej trzy razy w odstępach tygodniowych,

• środki przeciwko pchłom, jak np. sprawdzony przez autorkę biologiczny preparat „Sabunol”, można dostać w drogeriach lub w aptekach.

Ważne. Pchły bywają nie tylko dokuczliwe, lecz są przenosicielami tasiemca, który dostaje się do przewodu pokarmowego psa po zjedzeniu przez niego pchły. Dlatego przy inwazji pcheł należy również odrobaczyć psa.

Obroże przeciw pchłom i kleszczom

Zapobiegawczo można założyć psu obrożę przeciw pchłom i kleszczom. Powinien on ją jednak nosić tylko na spacerze lub w ogrodzie, gdyż znajdujący się na obroży środek przeciwpasożytniczy przechodzi na sierść psa, który liżąc się może go połykać. W sprzedaży są też tzw. bio-obroże zawierające olejki eteryczne skuteczne w walce z pasożytami.

Odradzam stosowanie zalecanych niekiedy tabletek i nalewek. Są one wchłaniane do krwi. Takie stałe zatruwanie krwi obciąża jednak wątrobę i inne narządy psa.