Jagdterier

przez | 31 marca, 2015

Jagdterier

Rasa ta, uznawana dopiero od połowy lat 90., została wyhodowana przez szkockiego pastora Jacka Russela. Człowiek ten słynął z zamiłowania do polowań i psów, a w szczególności terierów. Rasa ta została wyhodowana przede wszystkim do polowań na lisy.

Charakteryzują się odwagą, przydatną w poszukiwaniu zwierząt, które można wypłoszyć z nor. Zacięte w polowaniu, szczególnie w grupie (potrafią nawet powalić dzika). W Irlandii często używane na wsi do tępienia szczurów i pilnowania obejścia (są bardzo czujne). Właśnie w Irlandii rozgrywane są co roku zawody Jack Russeli w łapaniu szczurów w stodołach.

Pies ten słynie z przyjaznego usposobienia w stosunku do ludzi. Kiedy dostaje jakieś zadanie, realizuje je z zapalczywością. Atrakcją jest dla niego pościg za szybko poruszającym się celem. Najlepiej małą piłka lub freesbee.

Sierść jest biała ze znaczeniami brązowymi, rudobrązowymi lub czarnymi (najczęściej znaczone są głowa i grzbiet). Występują również całkiem białe. Szata musi być ostra, ze względu na jej rodzaj występują odmiany:

krótkowłosa – włos krótki, przylegający;

złamana – włos średniej długości, układający się w jednym kierunku,twardy – „dziczy”;

szorstkowłosa – włos dosyć długi, ułożenie w różnych kierunkach.

Psy tej rasy są mało wymagające w utrzymaniu i pielęgnacji.

W Polsce bardzo rzadko spotykane, najczęściej występują na Wyspach Brytyjskich: Szkocja, Irlandia, Walia.